Fyzio úvaha – Bolest zad není náhoda

S bolestí zad se setkáváme velmi často. Společně s bolestmi hlavy a kolen se řadí k nejčastějším bolestem a také stoji za největším počtem pracovních neschopností. Avšak bolest zad není náhoda, nevzniká z ničeho nic (pokud nejde o nehodu nebo úraz). Je to signál našeho těla, že něco není v pořádku. Vlastně nám tělo říká: “ Zpomal, zastav se a podívej se, co se tu děje.“

Bolest zad bývá většinou součtem několika faktorů, které se na sebe postupně kupí. Tělo dokáže po nějakou dobu (vlastně na docela dlouhou dobu) zvládat takový nátlak a funguje bez problémů. Pokud je však těchto vlivů příliš, tak začnou záda bolest. My bolest často přehlížíme, ta se postupně rozvíjí a my si zaděláváme na opravdový problém. Stejně tak jako bychom neměli přehlížet chřipku nebo zanícenou ránu, tak bychom neměli přehlížet bolest zad. Bolest napovídá, že bude možná zapotřebí změnit určitě chování a zvyky, abychom se bolesti zbavili a již se nevracela.

A zde přichází ta potíž. Při bolestech zad to musí udělat každý sám. Jednoduše musíme přebrat zodpovědnost a začít se o své tělo starat. Neexistuje žádný zaručený lék nebo zázračná metody na uzdravení, jelikož bolest má více příčin. Takže jinak než u sebe začít nemůžeme. Samozřejmě jsou lékaři i my fyzioterapeuti, ale myslím, že jsme spíše průvodci a lidem radíme, jak svému tělu pomoci. Většina práce je potom na každém a záleží, zda se rozhodne sám něco udělat a zbavit se bolesti nebo čeká na “opravení” u lékaře. Pro bolest zad, ale žádná “oprava” není.

Ve fyzioterapii máme spoustu postupů, jak přistupovat k bolestem zad. Některé jsou více či méně účinné. Vypadá ale zcela jasné, že přístupy, kde se pacient aktivní účastní, jsou ve výsledku daleko efektivnější při léčbě bolesti. Žádná metoda není univerzální pro každého. Někdo k samotné terapii potřebuje vyřešit i své pracovní, psychické nebo rodinné problémy a u těchto pacientů potřebujeme více času pro zlepšení. A myslím, že prakticky všichni se potřebujeme odprostit od neustále shonu a pocitu nedostatku času, jež vede ke stresu a následně se projeví ve fyzické formě bolesti.

IMG_2749

Když bolest přejde do chronické fáze, je ještě složitější přijít na to, co všechno stoji za těmito obtížemi. Tělo je unavené a chuť k uzdravení klesá. Pakliže měsíce přehlížíme problém v našem těle, musíme být připraveni na to, že budeme muset strávit delší čas nad jeho vyřešením. Naštěstí bolest zad není život ohrožujícím stavem, a tak máme čas na uzdravení poměrně dlouhý.

Nemám čas. Věta, kterou říkáme všichni a neustále. Vlastně docela bezmyšlenkovitě. Máme čas pro to, pro co se rozhodneme. Takže je opět na nás, abychom čas investovali sami sobě. Opět je to naše zodpovědnost, ne nikoho jiného. To většinou znamená mít zdravý životní styl. Široký pojem zahrnující naši stravu, spánek, pohyb, názory, postoje, hodnoty, stres a další.

A je to právě tento balíček, který vede k bolestem zad. Přehlížení potřeb vlastního těla na úkor potřeb, které bychom “měli” mít. Neustálý spěch, honba za lepšími a lepšími věcmi, bezohlednost při dosažení cílů, nespokojenost a další vedou ke špatnému spánku, málo pohybu a odpočinku, špatné stravě a stresu.

Všichni si vzájemně přejeme, abychom byli zdraví. Tak konečně převezměme zodpovědnost za svou bolest a pojďme pro sebe něco udělat. Neděje se totiž jen náhodou.