Zero Waste v Praze: Nebaleno a Bez Obalu

Dva bezobalové obchody v Praze si rozhodně zaslouží naši pozornost. I když nežijete Zero Waste, tak stojí za to do těchto obchodů zaskočit. Najdete v nich kvalitní a většinou místní produkty a suroviny. Dále Váš může mile překvapit příjemná obsluha, která Vám se vším poradí, příznivá cena a to, že děláte něco dobrého nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Ráda bych se s Vámi podělila o zážitek, který jsem z nákupů v těchto obchodech měla já.

Nebaleno

První drogerii tohoto typu najdete v Nuslích, kousek od zastávky Svatoplukova. Ze zastávky je to opravdu kousek, obchod je malinký, jednoduše zařízen v hip stylu. Žádné přebytečné dekorace, vše působí syrově, prakticky a čistě. Na jejich webových stránkách si můžete prohlédnout, jaký sortiment nabízí. Většina nabídky se prodává na váhu a některé produkty na kusy. Ještě než se vydáte na nákup, tak stojí za to si stránky projít, abyste věděli, kolik nádob si s sebou vzít. Aktuálně v obchodě můžete platit jak hotově tak i kartou.

soap-2228609_1920

Čistící prostředky jsou především od české firmy Yellow and Blue. Seženete prostředky pro úklid, na praní nebo nádobí či do myčky. V nabídce také najdete tělovou kosmetiky, tuhé deodoranty či bambusové zubní kartáčky.

A teď už k samotnému nákupu. Spolu s nákupním seznamem jsem měla připravené vlastní nádoby, ale v obchodě je také možnost zapůjčení nádob. Výhodou je, že pokud si nejste jistí, zda s výrobky budete spokojení, tak si jednoduše vyzkoušíte menší množství a vyzkoušíte si výrobek doma. Váha sklenice je vždy odečtena a poté Vám obsluha naplní sklenici požadovaným výrobkem. Já jsem v obchodě byla v odpolední hodině a nečekala jsem, ale asi se může stát, že se vytvoří fronta, jelikož dávkování nějaký ten čas zabere. A to je jednoduše vše, zaplatíte a je to. V případě jakýchkoli dotazů Vám velmi rádi poradí nebo řeknou, jaké výhody daný produkt má.

Při svém prvním nákupu jsem si pořídila gel na praní, nádobí a tekuté mýdlo na ruce. Musím říct, že se všemi přípravky jsem spokojená. Neobsahují žádné toxické látky a hezky voní. Do obchodu se chystám rozhodně vrátit a nákup u Jany a Alexe všem vřele doporučuji.

Bez obalu

Při procházení nabídky na internetu jsem věděla, že si budu muset připravit přece jen více sáčků, sklenic a krabiček. Obchody v centru Prahy nabízí široký sortiment surovin bez obalu, mnoho položek je navíc v bio kvalitě a snadno zjistíte zemi původu. Obchod nabízí hlavně „suché“ potraviny jako obiloviny, rýži, těstoviny, mouku, semínka, sušené plody a koření. Před návštěvou jsem se trochu obávala ceny, ale při placení jsem byla mile překvapená. Takže pokud mi ještě někdo bude tvrdit, že žít zdravě je drahé, tak ho pošlu do… Bez obalu. Především koření vyjde velmi levně. Navíc je ve velmi dobré kvalitě a ve srovnání s kořením v sáčků krásně voní. Vlastně se s kořením ze supermarketu nedá moc srovnat. Pokud jdete nakupovat, tak určitě přibalte i skleničku na kakaový prášek, je výborný.

cinnamon-1971496_1920

Obchod také nabízí k prodeji různé obaly (pytlíky, lahve…), které můžete opakovaně používat. Obsluha je velmi milá a se vším Vám poradí.

Já v obchodě byla v dobu, kdy jsem nemusela čekat ve frontě. Obecně nerada čekám, ale tady bych si ráda počkala i déle. Nejen pro kvalitu potravin a proto, že mohu nakoupit bez plastů, ale také proto, že to znamená, že stále více lidí myslí na svět kolem sebe a není jim lhostejné odkud přichází naše jídlo a co se děje s následným odpadem.

pepper-525696_1920

Do Bez obalu chodím pravidelně, většinou pro něco co potřebuji, ale někdy si vezmu skleničku navíc a koupím si něco, co mi doporučí. Někdy to je i něco, co bych si normálně nekoupila a doma potom hledám recept, jak danou surovinu využít.

Navíc, letos v září je plánováno otevření nové prodejny. A u jejího otevření bude i Bea Johnson, žena která se zasadila o to, že se Zero Waste stal světovým trendem a denně dává podnět mnoha lidem v tom, aby se zamysleli nad odpadem.