Burger Vegan

Chystáte se na grilovací párty a nechcete si dávat jen grilovanou zeleninu, ale spíše si pochutnat na něčem opravdu dobrém? Možná Vám budou závidět i Vaši masožraví přátelé. Často se totiž stává, že jsou lidé zvědaví, chtějí ochutnat a nakonec si řeknou i o recept. A to je naprosto skvělé. S tímto receptem určitě uspějete a budete mít chuť si ho udělat příští týden znovu. Nemusí být pouze na grilování, můžete si ho připravit i doma na pánvičce jako víkendový oběd. Inspiraci jsem našla na No Meat Athlete, ale recept jsem si upravila dle svého.

Příprava zabere nějaký čas, takže je dobré si směs na burger připravit dopředu, klidně nechte směs přes noc v lednici a druhý den můžete rovnou na gril. Nejdéle asi trvá nakrájet všechny ingredience, jelikož od masové varianty se tento vegan burger skládá z více položek.

Na burger samotný budete potřebovat:

  •  1,5 hrnku fazolí (z plechovky nebo vařené, ty je dobře si dopředu namočit přes noc)
  • Půlka nasekané červené cibule
  • 1-2 stroužky česneku
  • 2 hrnky nakrájené zeleniny (mix cukety, bílé papriky a rajčat)
  • 3 lžíce kombinace omáček (kečup, sojová omáčka a hořčice)
  • 4 lžičky kombinace koření (uzená paprika, sůl, pepř, římský kmín, oregano)
  • 1 hrnek vloček (nejlépe na drobno nasekaných)
  • Olivový olej
  • Libovolné: půl hrnečku oliv nebo sušených rajčat

Cibuli nasekanou na drobno osmahněte na pánvi s trochou olivového oleje do zlatova. Přidejte nakrájenou cuketu a papriku. Asi 10 minut nechte zeleninu změknout a poté přidejte rajčata a česnek. Nechte dusit asi dalších 5-10 minut a odstavte z vařiče.
Teď smíchejte všechny ingredience v kuchyňského robotu. To znamená fazole, vzniklou zeleninovou směs, smíchané omáčky a koření, vločky a eventuálně olivy nebo rajčata. Dejte do kuchyňského robotu a nechte směs rozmixovat do poměrně tuhé ale kompaktní směsi. Pokud je směs příliš řídká, tak přidejte trochu ovesných vloček. Poté už jen tvarujte placky ve tvaru burgeru podle velikosti housek. Důležité je směs poradně stlačit dlaněmi, aby se později plátek nerozpadl. Někdy je i lepší si směs připravit den předem, nechat v lednici a tvarovat burgery až druhý den, kdy směs lépe drží. Poté opékejte plátky na pánvi nebo v troubě na troše olivového oleje nebo připravte na grilu 2-3 minuty z každé strany. Daně množství vystačí asi na 4-6 větších burgerů.Co k burgeru, který je vegan?

Houska
Zkuste se podívat, zda ve Vaší místní pekárně nedělají bulky na burgery. Někdy nejsou přímo pro to určené, ale tvarem mohou vyhovovat. Ty burgerové mají v Delmartu, bohužel jsem vždycky přišla, když byly už vyprodané a nemohu 100% říct, že jsou veganské. Pokud nemusíte, tak nekupujte bulky ze supermarketu balené. Nejen, že se prodávají v plastu, ale také se většinou rozpadají a jsou moc tenké. Burger poté můžete vložit do rozkrojené housky nebo si nechat otevřený burger, kdy plátek naservírujete jen na spodní část housky

Příloha

Nejraději mám pečené brambory. Ty nejdříve uvařím ve slupce a poté dám na plech asi na 20-30 minut do trouby na 180-200°C. Ještě než je dám opéct, tak je promíchám se 2 lžícemi olivového oleje a směsí koření (sůl, pepř, paprika, tymián, oregáno…). Když jsou brambory upečené, tak je ještě můžete posypat čerstvými bylinkami jakými jsou pažitka nebo petrželka.


Skládání burgeru

Na spodní část bulky dejte libovolný druh salátu (špenát, rukola, ledový salát) a tenké plátky rajčete (většinou asi 2). Poté přidejte burger plátek a na něj dejte plátky kyselé okurky nebo červené cibule. Horní část housky namažte Vašimi oblíbenými omáčkami (kečup, BBQ, hořčice…) a přiložte nahoru na burger. A to je prakticky vše. Tak dobrou chuť.