Buďme na sebe hodní

Poslední dobou přemýšlím o tom, jak často dbáme daleko více na svůj zevnějšek a co se děje uvnitř moc nevnímáme. Myslím, že je to někdy i proto, že se bojíme, nejsme zvyklí trávit čas sami se sebou nebo nechceme řešit to, co nás trápí. Každý den nám především sociální média říkají, jak máme vypadat, cítit se, jaký máme mít názor. Je ale velmi důležité nechat si čas pro sebe a věnovat se tomu, že zjistíme, co si myslíme my sami a cítíme se dobře. To se promítne do kvality naší práce, ale i soukromého života. Naše vztahy budou zdravější, bude se nám více dařit a povedeme daleko šťastnější život. Myslím, že to za trochu času stojí. Ačkoli spousta z nás řekne, že na takové věci není čas. O tomto tvrzení se domnívám, že je jen chabá výmluva. 5 nebo 10 minut denně si najde opravdu každý. Vyměňte čas u televize, nedůležité nákupy nebo stěžování si na cokoli, za několik minut péče o sebe samé a uvidíme, že budete o kousek šťastnější.

Součástí této péče, kterou můžeme nazvat psychohygienou, je i to být na sebe hodní. Až příliš často si nadáváme, shazujeme se, nadmíru se kritizujeme, nejsme k sobě upřímní. Neříkám, že se máme vychvalovat a ignorovat chyby, které děláme. Ty musíme přijmout, něco si z nich odnést a pracovat na tom, abychom se zlepšili. K tomu je důležitá zdravá dávka sebedůvěry a sebeúcty, abychom byli svými vlastními fanoušky a ne protivníky. K tomu, aby se nám toto povedlo, jsem se rozhodla napsat několik bodů. Je to jen několik tipů, existuje široké spektrum možností. Někdy je dobré si udělat svůj vlastní seznam a nějaký bod si každý den vybrat. Tady jsou některé z těch mých.

Mluvit k sobě jako k příteli

Pokud procházíme těžkou životní situací nebo se nám jen něco nepovedlo, často sklidíme největší kritiků od sebe samotných. “Jak jsi mohl/a být tak pitomá, vůbec ti to nejde, jak sis mohl/a myslet, že by se ti tohle povedlo, vůbec ti to nesluší…” Řekli bychom však něco takového někomu blízkému? Myslím, že většinou ne. Spíš se snažíme ostatní povzbudit, poukázat na jejich přednosti a nasměrovat je kupředu. To je dobrý způsob, jak přistupovat sami k sobě. Postavit se k problému objektivně, klidně být chvíli smutní či naštvaní, ale potom se podívat na to v čem se nám daří a nebo, co můžeme zlepšit. Dodejte si odvahy, přestaňte si nadávat, zlepšujte se a nezapomeňte se pochválit.

weindorfers-forest-walk-2365608_1920

Tip: pokud Vás přemůžou negativní emoce, udělejte si kartičku nebo do diáře napište v čem jste dobří. To doporučuji napsat ve chvíli, kdy se cítíte dobře, třeba po víkendu nebo dovolené. Napište si v čem jste dobří, jak v práci, tak v soukromém životě. Ve chvíli, kdy budete mít opět sklon k tomu, si říkat, jak jste v něčem příšerní a jak se Vám nic nedaří, si vezměte tento seznam a uvidíte, že Vám vykouzlí úsměv na tváři.

Napište si dopis

Psaní dopisu nebo jakéhosi deníku je velmi dobrou formou sebereflexe. Je dobré psát dopis ručně, ale pokud se na toto necítíte a jste až příliš zvyklí psát na počítači, tak se nic neděje. Pro začátek než se s psaní dopisu trochu spřátelíte je dobré se vytyčit časový úsek, o kterém budete psát. Může to být den, týden nebo nějaká konkrétní událost. Pište sami sobě, jakobyste psali druhé osobě. Pište o příjemných zážitcích i těžkých situacích. Pokud Vás něco v danou dobu trápí, tak si napište, že takový pocit je zcela normální a navrhněte si možné způsoby řešení a nebo, jak se v podobném případě zachováte příště. Pište o čemkoli chcete, okamžiky ve Vašem životě budou o něco cenější, protože jim věnujete více pozornosti.

notebook-2465914_1920

Někdy je psaní dopisu zvláštní formou a může Vám připadat zvláštní psát sami sobě. Pro začátek můžete psát čistě formou deníku a postupně zkusit přidat nějakou myšlenku, která Vás o dané věci napadne. Tip: trochu více na toto téma se můžete dočíst zde.

Trénink vděčnosti

Velmi jednoduchá věc, nezabere moc času a i přesto Váš život velmi obohatí. Jednoduše si vemte nějaký malý blok a napište se několik věcí, za které jste aktuálně vděční. Může to být cokoli od rozhovoru s někým blízkým až po mile usmívající se obsluhu, když jste si kupovali oběd. Někdo raději píše takový deník ráno, kdy se naladí na nadcházející den bez negativních myšlenek. Pro někoho je naopak příjemnější si takový seznam psát večer a s klidnou hlavou jít spát. Doporučuji tento postup alespoň na několik dní vyzkoušet a uvidíte, jakou změnu to přinese. Zbavíte se negativity a rozladěnosti a naopak získáte o něco více klidu a radosti. Také si začnete více všímat právě těch hezkých věcí, které se Vám dějí.

coffee-1128134_1920

Tip: Tento trénink je výborný hlavně pro ty, kteří se cítí, že jim stačí jedna špatná věc za den, která převáží několik dobrých věcí. To dobré často ani nevnímáme, protože jsme natolik naštvaní a upření k tomu špatnému. Jsme potom nepříjemní a vlastně vytváříme další negativní prostředí pro ostatní. Přestaňte šířit svou špatnou náladu, raději buďte někým, kdo se může objevit na seznamu vděčnosti někoho jiného.

Pěstujte zdravé vztahy (a opusťte ty, které Vás nečiní šťastnými)

Nehledě na to, jak jednoduše a samozřejmě tento bod vypadá si myslím, že jde o poměrně těžkou věc. Možná máte někoho ve svém okolí, kdo je ve Vašem životě již dlouho, ale víte, že tento člověk není upřímný, využívá Vás nebo má na Vás jakkoli špatný vliv. Je těžké ze života jentak někoho vyškrtnout, alespoň myslím, že je to tak pro většinu z nás. Proto je dobré toto vzít z trochu jiné strany a tou je pěstovat ty dobré vztahy. Stýkejte se s lidmi, kteří jsou k Vám upřímní, cítíte se s nimi dobře, inspirují Vás a přináší do Vašeho života něco nového (v dobrém slova smyslu). Když těmto lidem věnujete více času, daleko méně zbyde lidem, kvůli kterým se často cítíte špatně.

hilltop-1209853_1920

Tip: Zamyslete se i nad tím, jak Vy se chováte k ostatním. Jste těmi, s kterými vztah můžeme nazvat zdravým a nebo některé své známé spíše využíváte. Samozřejmě je něco jiného požádat o radu či pomoc, ale asi víte, co myslím slovem využíváte. Často jsou Vaše vztahy jiné v práci a v soukromém životě. Zkuste však toto sjednotit a nebýt jen tím, kdo bere. Možná více inspirace najdete v knize Adama Granta – Dávat a brát.