Zero Waste: Nákup bez obalů

Nakupování bez obalů vlastně často znamená nakupování s vlastními obaly a tu už buď na váhu nebo na kusy. V rámci Zero Waste je cílem snížit především nákup a příjem věcí celkově a poté je kladen důraz na ty v obalech, kterými jsou nejčastěji plasty. Nedejte se zlákat tím, že třídíte a obaly budou zrecyklovámy. Jen některé plasty je totiž možné recyklovat, jejich recyklace je vysoce toxická a vzhledem k nízké ceně je pro výrobce daleko lepší využít zcela nové obaly. A jak tedy nakupovat v rámci Zero Waste?

Vlastní nákupní set

Ten je dobré přizpůsobit tomu, co nejčastěji nakupujete. Je to o něco jiné pro někoho, kdo si především vaří sám z nezpracovaných surovin a pro ty, kteří jsou zvyklí si brát jídlo z restaurací s sebou. V případě, že nakupuje hlavně základní suroviny, z kterých následně vaříte, tak se Vám mohou hodit následující tipy. Na pečivo si pořiďte nebo ušijte balvněné pytlíky. Ty můžete použít i na drobnější zeleninu, ovoce, luštěniny, obiloviny nebo rýži. Výhodou je, že prakticky nic neváží, takže nebudete mít u pokladny problém měnit hmotnost jako by to bylo s těžšími dózami. Pytlíky jsou skladné a jejich údržba je jednoduchá. Na tekuté suroviny nebo mouku doporučuji skleněné nebo i plastové dózy (pokud máte takové doma, tak je nevyhazujte, ale raději znovu použijte).

IMG_1577

Jednou za čas je i potřeba vyměnit koření a na to si jednoduše připravte kořenky, které máte doma. V obchodech, kde dovolují naplňování do vlastních obalů, můžete použít ty obaly, ve kterých jste původně suroviny zakoupili a chodit si doplňovat. Ne však všechny obchody jsou tomuto konceptu nakloněny, je dobré se ptát a vytvořit si vlastní “síť” obchodů, kam budete chodit.

IMG_1576

Já si nechávám sklenice od džemu a potom si je dávám naplnit rozinkami, kokosem, sezamem a dalšími suchými plody. Olivový olej nechávám doplnit do původní skleněné lahve stejně tak jako třeba stáčené víno kupuji do lahve se šroubovacím závitem. Právě olej a víno velmi často najdete stáčené, kdy bývají v dobré kvalitě.

IMG_1574

Kde nakupovat

  • Obchody bez obalu – už i u nás se začínají otevírat obchody bez obalu, kde můžete pořídit jak potraviny, tak třeba i drogérii nebo dekorativní kosmetiku. Většinou nabízí i nějaké znovupoužitelné obaly, když zrovna nemáte vlastní. V Praze nakupujte v Bez obalu a také v Nebaleno, první bezobalové drogérii. Více se již brzy dozvíte zde na blogu.
  • Běžné obchody – nemusíte za každou cenu do specializovaného obchodu. Mnoho každodenních potravin pořídíte kdekoli. Pečivo, ovoce, zeleninu a další. Jen požádejte obsluhu, ať naplní vámi přinesené sklenice a je to. Ze začátku jsem si myslela, že takové nakupování bude divné a obsluha mne bude mít za zloděje. Nikdo se ale většinou na nic neptá, takže je asi více lidí, kteří takto nakupují. Při placení v supermarketu ale většinou platím u samoobslužné pokladny. Jablka, pomeranče, rajčata a další kupuji zcela bez obalu a při delších frontách by ze mě člověk za pokladnou asi radost neměl.

IMG_0472

  • Bistra a restaurace – V případě, že jste zvyklí si brát jídlo s sebou, tak můžete obsluhu požádat, aby Vám jídlo dala do Vaší krabičky nebo sklenice. Ve chvíli, kdy se mi nechce vařit, je toto skvělá alternativa, jelikož nikdy přes oběd nemám čas si zajít někam na oběd a mohu si tak koupit den předem a přinést do práce. Vždy je lepší se zeptat dříve než si objednáte. Restaurace má právo toto odmítnou.

  • Farmářské trhy – to jsou místa k bezobalovému nakupování jak stvořená. Myslím, že Váš žádný obchodník neodmítne, když přijdete se svými obaly. Pokud nakupujete bylinky v květináči, tak další rok navíc můžete květináče darovat, a tak se zapojit do znovu využití a neplýtváte. Navíc nakupujete sezónní, lokální produkty a setkáváte se i přímo s dodavateli a můžete se zeptat na cokoli, co je spojeno s výrobou či pěstováním daného produktu.

Další možnosti

  • Čaj a káva: běžně Vám naváží čaj a kávu, není problém mít vlastní dózu. Často je kvalita produktů daleko lepší než u těch balených. Sypané čaje a mletá káva jsou velmi dostupné pro bezobalového nakupování. 
  • Pečivo: kdekoli. Pekárny i větší řetězce. Nestalo se mi, že by mi někde zakázaly si pečivo dát do vlastního pytlíku. U pečiva mi přijde změna k bezobalovému nakupování snad nejjednodušší.
  • Drogérie: místa jako Bioo nebo Lush nabízí určité produkty bez obalu. Mýdla, tuhé šampóny nebo dekorativní kosmetika a deodoranty v rozložitelných obalech. Výborné!
  • Vlastní hrnek nebo kelímek: berete si kávu s sebou nebo máte nápoj, bez kterého nemůžete být. Přineste si vlastní termohrnek nebo uzavíratelný kelímek.
  • Vinotéka: klasika. Většinou Vám dají ochutnat, takže i víte jaké víno kupujete. Cenový rozptyl je široký, prodejce je většinou schopný i velmi dobře poradit.
  • Specializované obchody: obchody se zaměřením na určitou kuchyni jako řeckou nebo francouzskou mají široký výběr potravin ve velmi dobré kvalitě, často je cena příznivá. Nebývá problém s tím, že by Vás odmítli, jelikož jsou rádi za každého zákazníka.