Tipy pro slušné běhání :)

Dnes přicházím s trochu jiným článkem. Je sice opět o běhání, ale tentokrát spíše o jakési běžecké etiketě. Je úžasné, kolik lidí v dnešní době běhá. Občas se však setkávám s ne zrovna dobrým chováním. Jsou to jen maličkosti, ale ve výsledku se vyhnete častým chybám, které mohou ostatním znepříjemnit den. Dejte si tedy trochu více záležet na chování při běhu. Neberte to však jako kritiku, pokud se v některých bodech najdete, ale spíše jako radu a povzbuzení, v čem se ještě můžete zlepšit.

Pozdravte ostatní

Pro cyklisty naprosto běžná věc, ale pro běžce zatím ne. Stačí jednoduše zamávat rukou a usmát se. Nemusíte každého hlasitě zdravit přes silnici. Pozdrav je jakýmsi znakem, že patříte do stejné komunity a také povzbuzením pro ostatní běžce. Když mi někdo zamává nazpět, tak mi to hned dodá trochu energie běžet dál. A to hlavně ve chvíli, kdy mám pocit, že bych to už raději vzdala. Pokud s během začínáte a nejste si jisti, jak někoho pozdravit, tak si všímejte ostatních běžců, kteří zdraví Vás jako první. Bohužel se mi stává, že asi tak z 10 běžců na které mávnu, mi to oplatí 1 až 2 (nebo možná jen běhám v nějakém nepřátelském prostředí). Pozdravit ostatní je slušné a zároveň to má jakési kouzlo toho, že patříme do tak skvělé skupiny, jakou běžci jsou.

Běh přes přechod

Před přechodem doporučuji zastavit. Sice bychom na přechodu měli dostat přednost, ale řidič nás musí včas zahlédnout, aby přizpůsobil jízdu. Přijde mi velmi neohleduplné, když se běžci z ničeho nic rozhodnout přeběhnout silnici (ať už přes nebo bez přechodu). Myslím, že stojí za to na několik vteřin zpomalit a dát i ostatním čas si Vás všimnout. Takže prosím konec bezhlavým přeběhům přes silnici.

IMG_1544

Běžci a chodci

Jako běžec i velmi častý chodec se snažím všímat si ostatních a respektovat, že cesta není jen moje. Pokud běžíte kolem chodců, tak zpomalte tempo a obíhejte alespoň v půlmetrové vzdálenosti. Chodci se tak neleknou jako když se objevíte hned vedle nich. Pokud není prostor chodce předběhnout, tak jednoduše řekněte „Zdovolením“ a poděkujte. Není nic horšího než běžec, který se na Vás tlačí, neřekne ani slovo a nakonec přihodí kyselý výraz. Cesta není jen pro Vás a často si chodci nemusí všimnout, že za nimi běžíte. Nebuďte naštvaní, přihoďte úsměv a neničte sobě ani okolí příjemný den.

MHD zastávky

Neběhejte přes plné MHD zastávky. Pokud před sebou vidíte zastávku plnou lidí, tak ji raději v klidu přejděte než abyste kličkovali mezi lidmi. O to víc je toto nepříjemné ve chvíli, kdy přijíždí autobus a na zastávce tak vzniká docela chaos. Často na zastávkách čekají starší lidé či rodiče s dětmi, tak jim dejte přednost. Neběžíte závod a pokud se snažíte o zvýšení rychlosti Vašeho běhu, tak raději volte klidnější místa než rušné ulice.

IMG_1548

Sluchátka

Sama běhám se sluchátky s oblíbenou hudbou nebo poslouchám podcasty různé tématiky. Pro běhání je toto velmi příjemné, člověk se odreaguje nebo si stihne poslechnout něco zajímavého ať už o běhání nebo o něčem jiném. Je ale důležité, abyste přes sluchátka i mohli slyšet Vaše okolí. Je samozřejmě jiné když běžíte na polní cestě úplně sami nebo ve městě či rušnější běžecké stezce. Tak i tak je dobré nechat prostor i okolním zvukům. Kdykoli se za Vámi může objevit jiný běžec nebo cyklista. Sluchátka ano, ale s přiměřenou hlasitostí.