5 kroků k Zero Waste

Rozhodně nemohu říct, že žiji Zero Waste, tedy že nevyrábím žádný odpad. Ale snažím se minimalizovat, kolik odpadu vyprodukuji a poslední dobou se snažím více přemýšlet o tom, jak objem odpadu snížit. Pokud i Vás zajímá tento směr nebo jen chcete žít o něco více ekologicky, zkuste několik maličkostí, které není těžké zařadit do každodenního života. Pro začátek je to více, než dělá většina lidí.

Nákupní tašky a pytlíky

Mít vlastní nákupní tašku je, myslím, už docela běžná věc. Látkové tašky nebo tašky z recyklovaného plastu jsou k vidění dnes a denně a jsou skvělou alternativou klasických plastových tašek. Za ty se v supermarketech musí platit, takže je i výhodnější mít tašku vlastní. Horší je to při nákupu oblečení i bot. Ale i tady by mělo platit stejné pravidlo. Mít vlastní tašku. Bohužel obchody s módou dávají tašku zdarma, což je pro ně následně i reklama a my tedy nemáme zcela jasný důvod tašku odmítnout. Zkuste i na oblečení mít vlastní tašku a ušetřit tak trochu plastu.

IMG_1284

Na řadu přichází ovoce, zelenina a pečivo. Igelitové pytlíky jsou samozřejmostí. Občas se setkávám s papírovými sáčky, což je lepší varianta, ale i tu můžeme ušetřit. Vyzkoušejte vlastní bavlněné nebo lněné pytlíky. V pekárně či menších obchodech, kdy nejde o samoobsluhu, ale jste obsluhováni prodavačem, by v tomto neměl být problém, jelikož Vám rovnou dají vybrané produkty do vlastních pytlíků. Ve větších supermarketech se můžete dočkat různých dotazů, toho zda nekradete, či neklamete prodejce při placení. Jelikož nakupuji jen pro jednu osobu, tak většinou zeleninu ani ovoce do pytlíků nedávám a potom jdu k samoobslužné pokladně, kde nemám pocit, že otravuji prodavače tím, že mám 3 jednotlivé pomeranče. Na pečivo jsem však používala igelitové sáčky běžně. Teď už mám několik bavlněných variant a plast je tedy ušetřen.

Láhev na pití

Nekupujte pořád donekonečna balenou vodu, ale radši se vybavte vlastní lahví na pití. Různé skleněné alternativy jsou k dostání v různých designech nebo můžete jednoduše použít lahev od nějakého nápoje, který jste koupili ve skle a má dobré víčko, které těsní. Dále myslím není co dodat. Natočte si vodu z kohoutku, připravte domácí ledový čaj nebo limonádu. Buďte připraveni a lahev si berte s sebou, ať nemusíte kupovat vodu na cestě.

Zubní kartáček

Zvláštní věc, když si uvědomíte, kolik kartáčků vlastně spotřebujeme. Do nedávno mě vlastně ani nenapadlo si koupit jiný než plastový. Vždyť v drogérii či lékárně snad ani jiný nemají. Brala jsem automatické si vybrat jeden kartáček z věšáků, většinou podle značky a tuhosti a musím říct, že jsem byla spokojená. Poté jsem na několik YouTube videích viděla bambusové kartáčky, které jsou samorozložitelné, takže nezatěžují životní prostředí. Avšak i poté jsem měla dojem, že kartáčky budou určitě drahé a z dlouhodobého hlediska nebude možné si je dovolit. To ale byla chyba si myslet, jelikož kartáčky vyjdou od 80 korun asi do 150. Takže i cenově prakticky nahradí mé předešlé Curaprox.

IMG_1283

Nepoužívejte jednorázové věci

Jednorázové věci jsou nejčastěji z plastu a za jejich složitou výrobou následuje jen několik minut či hodin používání. To mi přijde velmi smutné. Takže konec s jednorázovými….

  • Příbory: noste si příbor s sebou. Každý má doma příbor a je jednoduché mít při ruce jeden pár v kabelce. Lehčí alternativou může být příbor z bambusu.
  • Papírové utěrky: použijte látkové. Ty jsou navíc vyprat a používat opakovaně. Na jakýkoli úklid je tedy lepší vzít látkové utěrky a papírové nepořizovat.
  • Kelímky na nápoje: noste si vlastní termohrnek nebo si připravte čaj či kávu doma. Pokud ráno nestíháte, tak si připravte nápoj v práci. Ušetříte jak sebe, tak i prostředí kolem.
  • Dámské hygienické pomůcky: použijte menstruační kalíšek v kombinaci s látkovými vložkami, které můžete vyprat a opět použít.

IMG_1285

Bez obalu

Další Zero Waste alternativou je nakupování bez obalu. V Praze takovou prodejnu můžete navštívit s vlastními nádobami nebo si je můžete zakoupit na místě. Kromě této prodejny je velmi často k dostání sypaný čaj, koření, ořechy, semínka, sušené ovoce a další v různých prodejnách na váhu. Na tento nákup se vybavte vlastními obaly: sklenice, pytlíky nebo různé dózy a tedy nemusíte používat obaly od prodejce.