10 způsobů jak být mentálně silnější

Článek je přeložen se souhlasem autorky Amy Morin. Amy je psychoterapeut a sociální pracovník. Také je autorem bestselleru , který můžete najít i v češtině. Také přispívá do časopisu Forbes a mohli jste ji vidět mluvit v rámci TedTalk. Dnes jsem se rozhodla přeložit jeden z jejích článků na blogu, který přináší tipy, jak být mentálně silnější.

 • Trávit alespoň 15 minut denně tichou reflexí

Několik minut klidu každý den Vám umožní uvědomit si vlastní pokrok a přemýšlet v, čem byste se mohli zlepšit. Naplánujte si několik minut denně pro nabití nové energie. Vaše cíly budou jasné a získáte více motivace.

 • Každý týden vyzkoušet alespoň jednu těžkou věc

Ať už se zapíšete do kurzu fotografování  nebo se dáte na veřejný projev, zkuste něco, co Vás donutí vykročit z Vaší komfortní zóny. Když čelíte jakémusi strachu, tak se mění i to, jak vidíte sebe samé. Spíše než se bát toho, že selžete, dojde k větší sebe-důvěře a nebudete se bát zkoušet nové věci a rozvíjet si obzory.

 • Zapisovat do deníku, za co jsme vděční

Každý den si zapiště 3 věci, za které jste vděčni a změníte pohled na svět. Studie spojují vyjádření vděčnosti s mnoha pozitivy od lepšího spánku po snížení psychického stresu. Každý den Vám toto zabere jen několik minut, ale je to jednoduchý způsob, jak nakopnout svou psychiku tím správným směrem.

 • Lépe se starat o své fyzické zdraví

Vaše mysl nebude fungovat v případě, že svému tělu nedodáte dostatek spánku, cvičení a zdravého jídla. Není ale dobré dávat si cíle ve stylu “Chci být hubenější” nebo “Chci vypadat dobře v plavkách”. Chtějte mít zdravějšího tělo, aby i Vaše mysl byla silnější.

 • Budu k sobě více ohleduplný/ohleduplná

To jak k sobě mluvíme má velký vliv na naše chování a na to, jak se cítíme. Drsná sebe-kritika nás většinou spíše drží zpátky. Zavažte se k tomu, abyste k sobě mluvili tak, jako k dobrému příteli. Tím odemknete potenciál, o kterém jste ani nevěděli, že ho máte.

 • Více si uvědomovat své pocity

Kromě pocitu štěstí či vzteku nejsou dospělí příliš dobří ve sdílení svých pocitů. Mnoho z nás raději řekne “Mám šimravý pocit v žaludku” nebo “Je to jako bych měl knedlík v krku”, protože se cítíme bezpečněji než říkat, že jsme smutní nebo vystrašení. Ale emoce hrají důležitou roli ve chvíli, kdy se musíme rozhodovat. Rozhodněte se lépe vnímat své emoce, dokažte je pojmenovat a zkuste strávit nějaký čas nad tím, jaký mají vliv na Vaše myšlení a chování.

 • Dát si uzávěrku pro splnění svých snů

Mnoho lidí říká “Jednoho dne bych rád napsal knihu” nebo “Jednoho dne založím svoji vlastní firmu”. Ale vzhledem k tomu, že Jednoho dne není v kalendáři, tak je velmi málo pravděpodobné, že se daná věc stane. Změňte sen na svůj cíl a vytvořte si realistickou uzávěrku pro jeho splnění. I když se takového cíle nemůžete výhledově dotknout dříve než za rok či dva, tak začněte hledat, jak se svému cíli postupně přiblížit.

 • Strávit více času s rodinou a přáteli

Je velmi jednoduché splynout s každodenním ruchem v práci a nedávat si nějaký ten čas stranou pro přátele a rodinu. Výzkum ale ukazuje, že pro naše zdraví je čas strávený s blízkými nezbytně důležitý. Takže jedna z hlavních priorit by mělo být strávit dostatek času s lidmi, kteří jsou v našem životě důležití.

 • Vytvořit si život, který jde ruku v ruce s vlastními hodnotami

Jedna věc je říkat, že je naše okolí a komunita důležitá nebo že bychom se měli starat o životní prostředí. Je ale mnoho těžší těmito hodnotami žít. Zhodnoťte čemu v životě věnujete čas a energie a rozhodněte, zda je třeba udělat životní krok směrem k Vašim vlastním hodnotám. Žít dle vlastních hodnot je nesmírně důležité pro to, abychom byli mentální silní.

 • Zbavit se jednoho zlozvyku

Zbavením se špatného zvyku Vám napomůže pracovat chytřeji, ne více. Raději než říkat, že budete jíst více zeleniny, se zbavte sáčku brambůrků, které si každý den dáváte. Zlozvykem jste se spíše okrádali o mentální sílu, protože jste se ve výsledku spíše litovali. Zvolte zdravé návyky, za které na sebe budete pyšní.

Amy ještě dodává, že není dobré ihned převzít všechna doporučení. Lepší je postupovat pomalu, začít můžete kdykoli během roku. Jeden měsíc si můžete dát za úkol začít si psát věci, za které jste vděčni a dále přidat třeba půl hodinu spánku každý den navíc.

Další odkazy:

 • Amy web: http://amymorinlcsw.com/
 • Kniha v češtině: http://www.bizbooks.cz/13-veci-ktere-psychicky-silni-lide-nedelaji/
 • Ted Talk: https://www.youtube.com/watch?v=TFbv757kup4&vl=en