Minimalismus a VÍCE…

 

I přes jeho název přináší minimalismus v určitých sférách nakonec více. A myslím, že přináší více těch věcí, kterých máme často nedostatek, na ty které si stěžujeme, že jich je vždy málo. Minimalismus nevede k nudnému a prázdnému životu, ale otevírá dveře více možnostem. Změna životního stylu může přinést daleko větší radost ze života, když si uvědomíme, co je v našem životě opravdu důležité.

ČASU.  A to hned v několik ohledech. Získáte více času, když nebude trávit svůj volný čas v obchodních střediscích v honbě za věcmi, které často ani nepotřebujete. Neměli bychom se však vzdávat naprosto každého nakupování, ale spíše bychom si měli být vědomi, které věci sháníme a i to ve výsledku ušetří čas, než když jen brouzdáte obchody bez představy, co vlastně potřebujete.

IMG_0345

Dle mého minimalismus není jen styl, který designově sedí do našich domovů. Jedná se o zamyšlení se nad jednotlivými aspekty života, na věci, které vlastníme, na naši práci, volný čas, přátelé, rodinu a přiřazení priorit těmto oblastem. Když zjistíme, co je pro nás důležité a vzdáme se toho, co není, zjistíme, že nakonec máme času tolik kolik si sami určíme. Snažím se přestat říkat, že mám málo času, ale jednoduše věnuji čas tomu, co chci. Je to jen moje rozhodnutí a času máme všichni stejně. Jen jde o to, jaké máme priority a čemu čas věnujeme. Vemte zodpovědnost za svůj čas do svých rukou a zvažte čím Váš čas využijete. Všichni máme možnost volby, co se svým časem uděláme, takže věta “Nemám čas”, jen znamená “Teď pracuji na něčem jiném…”.

….PROSTORU. Zpátky k materiální stránce věci. Pokud projdete jednotlivé části Vašeho domu nebo bytu, kuchyň, šatník, koupelnu, úložné prostory a další, tak zjistíte, kolik nepotřebných věcí vlastně máte. Nebo kolik věcí máme dokonce několikrát. Nepotřebné prodejte, darujte a nefunkční vyhoďte. Získáte prostor a Vaši věci budou mít své místo. Už nebudete mít přeplněné skříně a šuplíky, ale vše bude daleko jednodušší udržet uspořádané.

IMG_0280

Pokud toužíte i po minimalistickém designu Vašeho obydlí, tak vzniklé prostory využijte k tomu, že do nich dáte věci, které máte na policích, skříních a stolech. Volné plochy nebo plochy s jednoduchou dekorací působí velmi minimalisticky a čistě. Takový design je velmi elegantní a hodí se do malých bytů. Díky jednoduchosti získáte opticky na velikosti prostoru. Další výhodou je také jednodušší úklid, který Vám zabere daleko méně času.

PENĚZ. Když se zbavíte impulsivních nákupů a investujete více uvědoměle nakonec většinou dojde k tomu, že o něco víc ušetříte. Samozřejmě to záleží na každém. V rámci minimalismu často investujeme do kvality namísto kvantity, ale i to následně vede k šetření. Můžeme to vzít i obráceně. Chcete začít více šetřit? Potom minimalismus může být dobrým startem. Možná přijdete na věci, které nepotřebujete a nadále za ně nemusíte utrácet. Máte lepší přehled nad věcmi, které vlastníte a které potřebujete nebo chcete. Poté je dobré stanovit si plán, kolik třeba měsíčně ušetříte a za jak dlouho si tyto věci budete moct pořídit. Ušetření na běžných věcech jako je oblečení nebo potřeby do domácnosti může přispět k tomu, že si dopřeje vysněnou dovolenou a nebo třeba novou kuchyň.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

MOŽNOSTÍ. Nové možnosti se objevují ve spojitosti se získaným časem. Je to zároveň výzva, jak svůj čas strávit tak, abychom byli šťastní a spokojení. Možná čas, který jste získali využijete ke studiu jazyka a vyrazíte na dovolenou do Vaši vysněné země. Nebo se začnete věnovat Vašemu oblíbenému sportu několikrát týdně. Někdo přijde na to, že touží po nové práci. Bylo zjištěno že ti, kteří si nějaký čas ponechají svoji denní práci a zároveň pracují na vlastním projektu jsou ve výsledku úspěšnější a lépe se jim daří. Nemusíte riskovat, abyste si splnili své sny, ale možná uvědoměle strávený čas přinese možnosti, o kterých jste se zatím báli snít.

SVOBODY. Souhrn všeho, co se nám podařilo získat v předchozích bodech. Pro každého může svoboda znamenat něco jiného. Pro mě to znamená přebrat odpovědnost za sebe sama, přestat vinit ostatní za svoje neúspěchy a zvažovat svoje rozhodnutí. Investovat svůj čas a peníze do věcí, kterých si opravdu cením. A co svoboda znamená pro Vás?