Minimalismus: čeho se zbavit!

U některých věcí si nemusíme být jisti, zda si je ponechat. Existuje ale skupina věcí, se kterými se můžeme rozloučit teď hned. Většinou si je schovávanou pro případ “Co kdyby…”, ale ve výsledku taková situace přichází minimálně. Často i když tyto věci máme doma, tak neustále pořizujeme nové, takže je čas se s nimi rozloučit. A to hned teď.

Igelitové tašky

Téměř každý, s kým se bavím, má doma poměrně velkou skládku igelitových tašek. A často o tom ani nevíme. Naprosto běžně doma máme 2 nebo 3 tašky plné dalších tašek pro případ, že je upotřebíme při dalším nákupu, ale při něm si často vezmeme další tašku. Především při nákupu oblečení, kdy jsou tašky zdarma. Já svoje zásoby zredukovala na několik tašek různých velikosti, v dobrém stavu, zbytek jsem využila při třídění oblečení a obuvi a nepotřebné jsem vyhodila. Na běžný nákup potravin už dlouho nosím tašku vlastní, látkovou nebo z recyklovaného plastu, ale během posledních několika let odmítám i tašky při nákupu oblečení a tak se moje sbírka tašek nenavyšuje. Papírové tašky si však často beru a používám je při nošení obědu do práce nebo jako dárkové tašky a další již nenakupuji.

Nepohodlná obuv a oblečení

Takové kousky si většinou pořizujeme ve slevách nebo pro zvláštní příležitost. Nakonec jsme je měli jen parkrát na sobě a říkáme si, co kdyby byla nějaká příležitost. Nakonec tyto kousky leží ve skříni několik let a to je čas, kdy toto oblečení nebo obuv prodat nebo darovat. To samé platí s trendy úlovky. Nečekejte kdy zase přijde stejný trend, ale snažte se si najít vlastní styl a dobře kombinovatelné oblečení. Je dobře se držet neutrálních barev a dobře padnoucích střihů z kvalitních materiálů.

Staré časopisy

Možná se Vám v různých částech domu nebo bytu hromadí staré časopisy. Pokud už na nich sedí vrstva prachu, tak je čas počet časopisů zredukovat a myslím, že většinu vytřídit. Když najdete nějaký zajímavý článek, tak si ho nascenujte a když je celý časopis zajímavý, tak si ho ponechejte. Já mám několik časopisů, ke kterým se čas od času vracím, ale zbytek jsem vyhodila. Zajímavé časopisy také můžete odnést do ordinace lékařů, kde se budou ostatním hodit.

Kosmetické vzorky

Vzorky z časopisů nebo zdarma k nákupu se mohou stát další položkou, která postupně zvyšuje svůj objem. Použijte vzorky hned nebo je dejte někomu, kdo je upotřebí. Vyzkoušejte produkt, co nejrychleji a neskladujte doma mraky malých sáčků se vzorky. Podobně jako vzorky se nám mohou doma hromadit zbytky šampónů, kondicionérů nebo pleťových masek. Vypotřebujte vše do konce a pryč s tím.

Poznámky, sešity, bloky, papíry

Než jsem se dostala k tomuto bodu, tak mi to upřímně nějaký čas trvalo. Žila jsem v představě, že se mi dané poznámky určitě budou hodit, i když ležely v knihovně doslova roky. Věřte mi, že většinu poznámek ze školy najdete stejně online. Já měla i mnoho vytištěných papírů a originály mám v počítači. Takže jsem se pustila do přebírání a dokumenty, které mi přišly opravdu potřebné, jsem nascanovala a rozřadila si do složek v počítači. Ze začátku jsem myslela, že určitě hned budu něco potřebovat, ale zatím se tak nestalo. Ve výsledku máte kolem sebe daleko více prostoru a cítíte daleko větší volnost.