Méně cukru: 3 recepty

Všimli jste si někdy kolik je přidaného cukru v na první pohled zdravých výrobcích? Cukr je přidáván nejen pro chuť, ale také jako konzervant, a tak prodlužuje dobu spotřeby. Většinou i při polovičním množstvím cukru bychom cítili sladkou chuť a proč tedy nezkusit alespoň některé oblíbence připravit doma.

Jablečné pyré nahradí marmeládu

Jablečné pyré je fajn výměna běžných marmelád, které v sobě maimg_0308jí dost cukru. Pyré Vám vydrží v lednici několik dní a je hotové velmi rychle. Já nejraději dělám jablečné nebo v kombinaci s hruškami. Jednoduše povařím 2 nakrájená jablka i se slupkou na troše vody tak, aby změkla. Poté přidám 1 lžíci cukru, 1 lžičku skořice a šťávu z půl pomeranče. Vše rozmixuji tyčovým mixérem, nechám vychladnout a dám do skleničky od marmelády. Nejraději pyré používám na lívance, granolu místo jogurtu a nebo na ovesnou kaši.

Domácí nápoje namísto džusů a sladkých nápojů

Pokud nejste ten typ, co může pít obyčejnou vodu stále dokola, tak ji zkuste obměnit ovocem. Ovocná voda – Nakrájejte citrony, pomeranče ,okurku nebo limetky na kolečka a přidejte si je do pití. Nejlépe je si ráno připravit džbánek s čerstvou vodou a ovocem. Pokud se takto připravíte, tak během dne je daleko menší pravděpodobnost, že sáhnete po nějakém sladkém nápoji.

img_0303

Ve chvíli, kdy prahnete třeba po pomeračovém džusu, tak zkuste jeden oloupaný pomeranč nebo grep rozmixovat s necelou sklenicí vody a vyrobit si tak vlastní čerstvý džus i s dužinou, která obsahuje vysoké množství vlákniny. Je to velmi jednoduché, rychlé a zdravé. Také můžete vyzkoušet rychlý recept na pomerančovou limonádu. Opět rozmixujte pomeranč s trochou vody a vše přeceďte přes sítko do sklenice. Poté přidejte mátu nebo meduňku a šťávu z půlky citronu. Dejte do lednice a kdykoli budete mít chuť na sladký nápoj, tak namixujte tuto směs s vodou.

img_0302

Dále jak můžete bojovat s chutí na něco sladkého k pití je příprava smoothie nebo ledového ovocného čaje s trochou medu. Čaj si většinou připravím večer, používám kvalitní ovocný čaj a někdy přidám i trochu černého čaje. Přes noc čaj vychladne a ráno už ho jen přeliji do lahve nebo džbánu a přes den popíjím. Možností je mnoho, tak se nebojte zkoušet a najít si Vaši oblíbenou kombinaci.

Domácí granola namísto kupovaného musli, cornflakes a podobných

Příprava domácí granoly sice zabere větší množství času než její nákup, ale myslím, že její příprava stojí za to. V uzavřené sklenici vydrží poměrně dlouho (nikdy mi nevydržela tak dlouho, aby se zkazila) a můžete si ji dát ke snídani nebo svačině. Ingredience přidávejte podle chuti, základem jsou vločky a poté už přidávejte, co máte rádi. Moje příprava vypadá takto:

  • 500g ovesných, žitných nebojiných vloček dle chuti
  • 2 lžíce skořice
  • Půl hrnečku semínek: sezamová, slunečnicová, lněná, konopná….
  • Půl hrnčeku ořechů: vlašské nebo mandle
  • 3 lžíce medu
  • 3 lžíce kokosového oleje
  • 1 rozmačkaný banán nebo 1 nastrohané jablko
  • Sušené plody: brusinky, datle, goji, rozinky, švestky, meruňky
  • Nastrouhaný kokos

img_0306

Ve velké míse smíchám vločky, skořici, semínka a ořechy a vše důkladně promíchám. Poté přidám rozpuštěný med, olej a banán či nastrouhané jablko. Danou směs rozprostřu na pečící papír a dám do trouby asi na 150° přibližně na 30 minut. Sušené plody přidávám až po vyndání z trouby, jinak by se spálily. Jednoduše je zamíchám do pečené směsi a nakonec posypu strouhaným kokosem.