Večerní rutina: před náročným dnem

Důležité jednání, nástup do nové práce, pracovní pohovor nebo rozhodující zkouška. Pro každého z nás to může být různá životní událost, před kterou jsme nervózní. Měli bychom si uvědomit, že ve chvíli, kdy tato událost nastane tak nám stres  pomáhá, vyprovokuje nás k lepším výsledkům, jsme bystřejší, zvyšuje náš výkon a tak podáváme ty nejlepší výsledky. 

Když ale působí příliš dlouho, přináší únavu, zhoršení úsudku, někdy vyčerpání a může přispět k úzkostem či depresivním náladám. Pro ty, kteří se stresují až několik dní dopředu, přidávám pár tipů, které stojí za to vyzkoušet.

Připravit si ráno

Večer předem si zkuste připravit co nejvíce věcí, které Vám ulehčí následující ráno. Připravte si oblečení, které si chcete vzít na sebe a které nejlépe odpovídá Vaší události. Ráno tak nemusíte přemýšlet co si vezmete na sebe a následně vše několikrát změnit. Dále si připravte pracovní nebo školní tašku, vše co budete potřebovat následující den. Připravte si důležité materiály či doklady. V případě, že s sebou musíte nightroutine-2mít velké množství věcí, udělejte si seznam a odškrtejte si položky. Vyplatí se také investovat čas do přípravy jídla.
Ať už to znamená vaření a servírování do krabiček a nebo výběr místa, kde budete obědvat. Buďte připraveni, ať si s tímto nemusíte další den dělat hlavu.
Pozornost věnujte také tomu, jak se dostanete na místo určení a to především pokud jedete na nové místo. Udělejte si menší časovou rezervu, ať nepřijdete pozdě. Doražte nejméně 5 minut před stanoveným časem.

Večeřet lehce

Upřímně není nic horšího než si dát k večeři těžké jídlo a potom nemoci usnout. Zkuste se navečeřet alespoň 2-3 hodiny předtím než půjdete spát. Ve chvíli kdy jsme nervózní, tak tato vnitřní tenze může mít vliv i na naše trávení, které pak pracuje pomaleji než běžně. Proto zkuste volit jídlo, které Vám nedělá s trávením problém. Také pozor na velikost porce. Buďte střídmější a nepřejídejte se.

nightroutin

Na druhou stranu někdo může být už večer předem tak nervózní, že nemá hlad. Pak i tehdy je dobré si dát lehkou večeři. Nenuťte se však příliš. Zkuste si dát polévku nebo smoothie, které jsou i jednoduché na trávení, ale jsou energeticky výživné.

Zklidňující čaj

Myšlenky se Vám honí sem a tam a nejdou nijak usměrnit. Vyzkoušejte bylinkové čaj. Určité bylinky mají zklidňující účinky a pomohou Vám se lépe uvolnit a zkrotit tok neodbytných myšlenek. Zkuste mátu, heřmánek nebo existují směsi přímo na zklidnění. Raději volte čaje bylinkové než černý čaj, který by Vás nabudil.

Yoga nebo procházka

Je pravdou, že některým dělá dobře se vybít a zamířit do posilovny nebo si jít zaběhat. Na odreagovaní je sport výborný, ale večer může zapříčinit to, že Váš organismus rozproudí natolik, že večer nebudete moci usnout a v tu chvíli je dost možné, že budete mít hlavu plnou neodbytných myšlenek, které se budou točit okolo toho, co by se následující den mohlo pokazit. Zkuste tedy nějakou mírnější aktivitu. Můžete si zacvičit yogu, i když ji třeba normálně necvičíte. Já velmi ráda cvičím s Adriene na jejím YouTube kanále, kde si můžete zvolit lekci kratší či delší a lze vyzkoušet přímo nějakou lekci zaměřenou zklidnění a harmonizaci. Pokud nejste příznivci yogi, tak si jednoduše zajděte na procházku.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Napište si dopis

V rámci self-compassion tréninku můžete zvolit si večer napsat dopis. Řekněte si, že je přirozené se cítit nesvůj/nesvá, nervózní a že možná máte strach z něčeho nového. Všimněte si svých negativních pocitů, ty jsou zcela normální pokud náš čeká důležitý okamžik nebo rozhodující situace. img_0211Nebojte se jich, nepopírejte je, zžijte se s nimi, ale příliš se na ně neupínejte. Sepište si vše, co jste udělali pro to, aby následující den probíhal co nejlépe od přípravy oblečení, dokumentů přes vyhledání cesty až po studium a přípravu potřebných znalostí. Sepište si vše, co jste udělali proto, aby jste dané situace dosáhli, co jste pro to museli udělat. Pokud jste již v podobné situaci v minulosti byli, tak si napište, v čem jste uspěli a jaké osobnostní kvality Vám mohou pomoci v následujícím dni. Připomeňte si v čem jste dobří a jaké jsou Vaše silné stránky. Buďte k sobě laskaví, přijměte své emoce a povzbuďte se do další práce.

Povzbuzující playlist

Povzbuzující playlist je dobré si vytvořit dopředu, tehdy kdy se cítíte velmi dobře. Někdy stačí jen několik písniček, nemusí být rychlé, ale měla by z nich být cítit pozitivní energie a dobré jsou písně s motivujícím textem. Na Spotify můžete objevit již připravené playlisty s danou tématikou.

Dechová cvičení, relaxace, meditace

Posledním bodem je praktikování dechovým, relaxačních nebo meditačních cvičení. Pokud s těmito nemáte zkušenost a chystáte se na něco takového poprvé, tak vyzkoušejte dechová cvičení. Je dobré mít předešlou zkušenost, jinak asi nedokážeme udržet dostatečnou pozornost ve chvíli, kdy nás následující den čeká rozhodující pohovor či zkouška. Když máte pocit, že Vám myšlenku neustále utíkají, můžete zkusit vedenou relaxaci nebo meditaci na YouTube.