5 tipů: Bolest zad a co potom?

A je to tady. Konečně jste bez bolesti zad, po dlouhé (a nebo možná krátké) době. Dnes přidávám několik tipů, co dělat tehdy, kdy se bolesti zbavíte. Těchto pár bodů může také působit preventivně a proto stojí za to je zvážit.

Užívejte si!

Užívejte si pohyb. Dlouho jste žili s určitým omezením. Ať už bylo větší či menší, určitě byly chvíle, kdy jste kvůli bolesti nějakou činnost nemohli provádět a nebo mohli, jen možná ne tak dobře. Užívejte si, že Vás bolest nebudí při každém otočení ze spaní, že na konci pracovního dne si nemusíte brát dávku analgetik nebo že si můžete bez bolesti obout boty. Užívejte si jednoduché každodenní úkony, které mohli být ještě donedávna nepříjemné. Pokud sportujete, vraťte se k Vaší oblíbené aktivitě, začínejte pomalu, ale k pohybu se určitě vraťte. A užijte si to, že můžete dělat, co Vás baví.

Smiřte se s tím, že jste zdraví

Bolest Vás již netrápí, nemusíte nadále navštěvovat svého lékaře nebo terapeuta a během dne nejste nijak omezeni, tedy zvládáte vše, co jste dělali i před bolestivou atakou. Vědět, že jsme zdraví platí především pro ty, u kterých proběhlo nějaké vyšetření typu rentgen, CT nebo magnetická rezonance, kde jistě přišli s nějakým závěrem jako jsou degenerativní změny, osteofyty, výhřez disku apod. To vše máme prakticky všichni a takový nález je jakési opotřebení daných struktur. Nemůžeme přece vinit degenerativní změny za bolest, kterou vlastně už nemáme, vždyť tyto změny na páteři jsou stále s námi. Výsledky mnoha studií ukazují, že jedinci bez bolestí zad mají stejné či někdy horší nálezy zobrazovacích metod než ti, kteří trpí bolesti (a často jsou prakticky bez nálezu). Takže se smiřte  tím, že jste zdraví.

Zlepšete se v práci

Zlepšete svoje návyky, co se týče Vaší pozice v práci. Ať už spíše sedíte nebo stojíte, tak se zkuste zamyslet, jak taková Vaše běžná pozice vypadá. Hrbíte se, sedíte s nohou přes nohu nebo stojíte tak, že většina Vaší váhy je na jedné noze? Změnit tyto zlozvyky není jednoduché, je potřeba určitá dávka sebe-disciplíny a času, ale vyplatí se zainvestovat, sed nebo stoj srovnat a přispět k tomu, aby se bolesti zad nevracely.

Povzbuďte ostatní

Máte ve svém okolí někoho blízkého, kdo bolestí zad trpí? Nezlehčujte jejich potíže, bolest je velmi osobní prožitek a je nutná dávka porozumění a povzbuzení. Věty typu “Jo, to znám, to jsem taky měl, to nic není.” nebo “No, s tím se člověk naučí žít a nakonec jsou i horší věci”, rozhodně nikomu nepomohou a bagatelizováním problému jen přispíváte ke zhoršení psychického stavu dané osoby. Čím déle od doby, co jsme trpěli bolestí, tím méně si pamatujeme, jak omezující tento stav může být. Naopak zkuste ukázat, že oceňujete, jak si Váš blízký vede při léčbě nebo jak i přes komplikace dokáže zvládat úspěšně pracovat či starat se o rodinu. Podělte se o svou zkušenost a dejte najevo, že rozumíte, jaké to je potýkat se s bolestmi.

Začněte s něčím novým

Člověk, který se zbaví bolesti ocení volnost pohybu daleko více, než ten kdo je bez bolesti. Vždyť najednou po týdnech či měsících přichází něco jako Váš osobní nový rok, kdy můžete vkročit do nové etapy, přichází období kdy již Váš život neovládá bolest, ale jste to opět vy. Proto si myslím, že je to skvělý čas pro nový start. A nejlépe, jak můžete oslavit fakt, že jste bez bolesti je přece pohybem. Přidejte tak do Vašeho života nějakou novou složku fyzické aktivity, může to být nový sport nebo procházka několikrát týdně po večeři. Buďte aktivní, jednoduše i proto, že můžete. Navíc pokud se pravidelně hýbete, tak přispíváte k celkové fyzické kondici a sami se tak udržujete v hybném a bezbolestném stavu. V začátcích dbejte na postupné přidávání doby a intenzity dané aktivity. Pokud začínáte s chůzi, plaváním nebo během, tak začínejte s 10 či 15 minutami a každý týden několik minut přidejte.

V případě, že stále bojujete s bolestí, můžete využít těchto pár bodů jako inspiraci při boji s bolestí. Často se setkávám s tím, že pacient s bolestmi zad vlastně nemá žádnou pohybovou motivaci. To znamená, že se sice chce zbavit bolesti, ale nemá konkrétní představu o volnosti pohybu bez bolesti. Představa o bezbolestné chůzi a dalších pohybech může být hnacím motorem při léčbě Vašich obtíží.