Jak být aktivnější

Když telefonujete, tak vstaňte – Neříkám, že je to vždy možné (pokud musíte současně pracovat na PC nebo pracujete v open office), ale pokud ano, tak vstaňte. Samotný stoj ještě můžete vylepšit krátkou chůzí. Každých několik kroků denně se počítá a také je důležité dobu, kdy sedíte rozdělit přestávkami, kdy vstanete. Takže když už telefonujete, tak vstaňte.

2.Choďte do schodů – Jedna z mých oblíbených činností. Pokud Vám to zdravotní stav dovolí a myslím, že tomu tak bude ve většině případů, tak choďte do schodů. Doma, v práci,
na cestě do práce, kdykoli můžete. Také v práci můžete chodit na toaletu v jiném patře a přidat tak několik schodů i během dne.

3. Vystupte o zastávku dříve – Pokud se hned po práci nechystáte na velký nákup, tak využijte krátké procházky, kdy vystoupíte o zastávku dříve. Většinou všichni pospícháme z práce domů, kde nakonec večer sedíme nebo ležíme před televizí a těch 5-10 minut chůze navíc nám odpočinek nijak nezkazí.

4. Zkuste strávit více času v přírodě – Můj oblíbený bod, který si připomínám velmi ča
sto. Moderní styl života nás vede k tomu, že velkou část času trávíme mezi čtyřmi zdmi. Ale tím, že trávíme čas venku přispíváme jak fyzickému tak psychickému zdraví. Zkuste několikrát za týden jít do parku nebo do lesa, na procházkou, proběhnout se, na kolo, brusle cokoli a vsaďte se, že se budete cítit výborně.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

5. Zacvičte si, když sledujete YouTube – Ano, YouTube se stává určitou částí našeho volného času. Ať už hledáme inspiraci na vaření, úklid nebo jen koukáme na lifestylová či dokumentární videa. Co takhle vyzkoušet alespoň částečně tento čas trávit aktivně. Třeba si vyberte 3 cviky a udělejte si malý kruhový trénink. Než si to uvědomíte, tak cvičíte 20 minut a zkrátíte taky dobu, kterou byste jinak proseděli. 

6. Nesedejte si v MHD – Tím, že v dopravním prostředku stojíte, tak jste více aktivní, jelikož oproti sedu se musí zapojit větší množství svalových jednotek. Když už stojíte, tak nezapomínejte na správné držení těla. Stejně tak jako vsedě, tak ani ve stoji bychom se neměli hrbit nebo příliš naklánět vpřed nebo vzad. Také je velmi důležité stát na obou nohách přibližně stejně. To znamená zaměstnat obě chodidla přibližně stejnou vahou. Pokud jste zvyklí stát převážně na jedné noze a naklánět se do strany, tak si můžete přivodit menší či větší bolesti zad či kyčlí.

7. Zkuste mini workouty – Pro období, kdy jste méně aktivní, chybí Vám motivace nebo nemáte čas, můžete vyzkoušet velmi krátké workouty, které zaberou 5 až 10 minut. Je vhodné si vybrat 3 cviky a určitý počet opakování (50 nebo 100), to záleží na Vašich možnostech. A tento mini workout provádět po dobu 3 dní, poté si dát den pauzy a cviky obměnit. Je prokázáno, že lépe dodržujeme krátký cvičební plán, který je zároveň jednoduchý. Proto si zvolte cviky jako dřepy, kliky, výpady, variace plank pose a další. Pokud toužíte po trochu více protahovacím cvičení nebo chcete vyzkoušet yogu, tak zkuste 10 pozdravů slunce po dobu 3 dní.

8. Vstaňte každou hodinu – Když sedíte, a to jak doma nebo v práci, tak je vhodné každou hodinu vstát, projít se nebo si zadat jakýkoli úkol, při kterém se musíte hýbat. Tento bod slouží také jako prevence bolestí zad, jelikož vsedě je na naši páteř kladena velkáimg_0215 zátěž a jakákoli dlouhodobá statická poloha se může odrazit bolestí zad. Pokud zapomínáte vstávat, tak se zkuste podívat na činnosti, které během dne často vykonáváte a zamyslete se, zda některou z nich můžete vykonávat ve stoji. Zkuste jíst na jiném místě než je u Vaše pracovního stolu, používejte vzdálenější tiskárnu nebo si jednoduše dejte upomínku do svého telefonu v dobu, kdy víte, že sedíte příliš dlouho. Nejen, že budete aktivnější, ale také zlepšíte Vaši pozornost díky lepšímu okysličení a budete tak méně unavení.

9. Uklízejte – Být aktivnější neznamená se pouze věnovat konkrétní sportovní aktivitě. Aktivita může být jakákoli, u které se hýbeme a jsme převážně na nohách. Jednou z takových aktivit je i uklízení nebo práce na zahradě. Večer si můžete nastavit 15 minut na časovači a doma si uklidit, co je aktuálně nezbytné. Zkuste během těchto 15 minut zvládnout co nejvíce a když si připomenete, že se hýbete, budete mít ze sebe lepší pocit.

10. Zapojte své blízké – Pro někoho může být jednodušší být aktivní ve chvíli, kdy ví, že vlastně musí. Tehdy kdy na Vás někdo čeká před posilovnou nebo před vimg_1941chodem, abyste šli na brusle nebo na inliny. Najděte si svého parťáka a zavažte se k pravidelné aktivitě, každý týden ve stejnou dobu.  Pokud rádi sportujete sami nebo se nemůžete shodnout na čase, tak využijte nějakou aplikaci k monitorování fyzické aktivity. Každý týden sledujte, kolik jste ušli kroků nebo jak dlouho jste daný týden běhali. Udělejte z toho soutěž a kdo na konci týdne prohraje, tak platí večeři nebo kino.