Boj proti nachlazení

Věřím, že článků na toto téma bylo již nepočetně. Ale letošní Vánoce mě nějak přiměli myslet na to, že je opravdu důležité myslet na to, abych posílila imunitní systém. I když prakticky všichni doma poslední dny proleželi v posteli, tak se mi podařilo tomuto uniknout.

Navíc jelikož pracuji s lidmi, kteří jsou ne vždy zcela zdraví, tak považuji za důležité se takto obrnit. Na posílení imunitního systému používám několik věcí a některé z nich si myslím, mě už několikrát zachránilo. Pokud už někdy cítím, že se mě nachlazení snaží přemoct, tak se držím pravidla: Pálivé a kyselé. Pálivé jídlo nebo pití a kyselé ovoce.

Super Boost Imunne Tea

Nenapadl mě bohužel výstižnější název pro tento horký nápoj. Prakticky se jedná o vylepšený zázvorový čaj. Na jeho přípravu budete potřebovat (a to prosím množství přizpůsobte sobě, já mám velmi ráda pálivé, ale na někoho to může být příliš):

  • Asi 2cm velký kousek čerstvého zázvoru
  • 2 plátky citrónu
  • Lžička medu
  • Půl lžičky skořice
  • 2-3 kapky tabasca

img_2459

Všechny ingredience dejte do hrnečku a zalijte asi do polovinu vroucí vodou. Nechte louhovat asi 5-10 minut a poté ingredience vyjměte a dolijte zbytek hrnku vroucí vodou. Pijte dokud je horké.

Oil Pulling

V ústech máme velké množství bakterií a pokud jsme nachlazení, tak se ještě více hromadí i v ústech. Proto je důležité dobře čistit. A jedním ze způsobů je tzv. Oil pulling. Jedná se o techniky, při které vlastně nepřerušovaně proplachujete ústa olejem po dobu několik minut (asi 10 až 20). Bakterie a nečistoty se zachytí do oleje, který následně vyplivnete. Ústa poté ještě můžete propláchnout čistou vodou pro lepší pocit. Další věc, kterou můžete vyzkoušet, je kloktání ústní vodou. K tomu používám Listerine, který běžně moc nepoužívám, ale pro tento účel je velmi dobrý.

usta

Kiwi a grapefruit

Kiwi a grapefruit se řadí mezi to kyselé, které si dávám při a nebo před nemocí. Kiwi mám pro tento účel nejraději poměrně tuhá, jsou velmi kyselá a přijde mi, jakoby měla dvojí dávku vitaminu C. A grepfruit se dávám ve formě smoothie, kdy plátky grepu rozmixuji asi se lžící javorového syrupu a nebo jen tak s vodou. Čerstvý nápoj je naprosto výborný a člověka opravdu nakopne. Ve chvílích, kdy se necítím nejlíp, většinou nemám hlad, ale smoothie do sebe dostanu vždy.

Bez mléčných výrobků

Pokud jste nemocní nebo na Vás něco “leze”, tak je vhodné ze svého jídelníčku vyřadit mléčné výrobky. Ty jednak zahleňují a také podporují zánět v těle. Proto je velmi dobré se jim vyhnout v případě, kdy máte rýmu, bez nich bude mít toto nepříjemné onemocnění klidnější průběh. Mléčné výrobky můžete nahradit širokou škálou výrobků. Sáhněte po mandlovém, sojovém nebo kokosovém nápoji. Namísto jogurtu na vločky použijte smoothie.

cold