DIY Kokosový olej

Kokosový olej má široké množství uplatnění a proto jsem se rozhodla mu věnovat dnešní článek. Samotný kokosový olej je výborný v tom, že je snášen i těmi s citlivým typem pleti. Pro kosmetické účely doporučuji vybrat za studena lisovaný, organický. Stejně pokud to ve výsledku srovnáte s cenami krémů, masek na vlasy atd, tak i cenou bude kokosový olej vyhrávat.

Kokosový olej je možné použít samotný a já ho takto používám jako pleťový krém. Ale někdy je dobré přidat další druhy olejů a trochu obměnit své produkty. A také Vám takto připravená kosmetika může sloužit jako hezký dárek.

Maska na vlasy nebo pleťový krém

Toho docílíte jednoduchým smícháním kokosového oleje s avokádovým. Doporučuji v poměru 4:1, přece jen je avokádový olej poměrně tmavý a tak je lépe ho dát o něco méně. Kokosový olej je vhodné rozehřát a teprve poté smíchat s avokádovým. Dále už jen naplníte skleničku a je to. Já používám skleničky od pečeného čaje, ale pokud toto slouží jako dárek, tak můžete koupit tvar, který se Vám bude líbit a skleničky budou o něco slavnostnější.

diy3

Jako pleťový krém se dá tato směs použít ráno i večer. Ráno však doporučuji o něco slabší vrstvu a pokud používáte makeup, tak chvíli počkejte než se olej vstřebá. Směs se dá také použít jako odličovač make-upu nebo k čištění pleti. Jednoduše navlhčete vatový tampónek a poté přidejte trochu oleje, makeup jde výborně dolů a Vaše pleť zůstane jemná.

Tip: v létě spíše používám kokosový olej samotný, jelikož mi přijde lehčí. Stejně tak používám kokosový olej jako balzám na rty.

diy4

Použití vlasové masky je také velmi jednoduché. Naneste pro sebe přijatelné množství nejdříve ke kořínkům vlasů a poté rozetřete po celé délce. Je vhodná i masáž hlavy, tím se podpoří vstřebání oleje i do pokožky hlavy a můžete tak zlepšit výživu vlasů a podpořit jejich růst. Poté nechte masku působit buď přes noc nebo asi hodinu a potom je důležité vlasy umýt. Ze začátku Vám může přijít, že maska je opravdu velmi mastná, ale po umytí budou Vaše vlasy krásně jemné.

Tip: Používejte dřevěnný hřeben. Ten napomáhá přirozenému rozprostírání vlasového mazu po celé délce, vlasy se jím nelámou, neelektrizují. Také jím masírujete akupresurní body na hlavě a tím zlepšujete prokrvení a následně růst vlasů.

Čištění úst a oil pulling

Další způsob jak využít kokosový olej je k čištění úst. Smíchejte kokosový olej s několika kapkami tea tree oil nebo s mátovým olejem. Tyto oleje slouží antibakteriálně, ale také je jejich vůně k tomuto použití příjemnější. Směs můžete použít jako zubní pastu, ale já osobně ji používám k oil pulling.

diy5

Co je oil pulling? Je to vlastně vyplachování ústní dutiny olejem po dobu několika minut a to asi 10 až 20. Použijte jednu lžičku směsi a proplachujte jí ústa. Nejdříve se může zdát konzistence trochu nepříjemná, ale vše se rozpustí a zvyknete si. Do oleje se nasáknou nečistoty a bakterie a tím vlastně ústa čistíte. Proto je nejlépe toto provést hned ráno a poté určitě olej vyplivněte, jelikož je plný nečistot. Nakonec ještě vypláchněte ústa vodou. Výborné je toto provádět každý den pokud jste nemocní a jinak několikrát týdně či měsíčně. Díky této technice se můžete zbavit špatného dechu, dobře vyčistíte ústa a vybělíte zuby.

Tip: pro nabírání oleje doporučuji dřevěnou lžičku, kterou si olej nabere a nemusíte do nádobky strkat prsty. Také doporučuji si na tuto dobu připravit nějakou činnost, kterou se zabavíte. Samotné vyplachování je opravdu nudné, spojte to třeba s četbou zpráv, sprchování nebo když si ráno připravujete snídani.

diy1