Coursera

Coursera je platforma sdružující online kurzy z univerzit po celém světě. Nabízí nepřeberné množství zaměření jako jsou finance, jazyky, věda, technika, zdraví a mnoho dalších. Řekla bych, že u nás Coursera zatím není moc známá, nebo já osobně jsem se nesetkala s mnoho lidmi, kteří by ji znali. Ale vzhledem k širokému spektru kurzů si myslím, že může obohatit téměř každého. Samozřejmě se v dnešní době rozmáhá mnoho podobných webů, ale u mě Coursera vede.

img_0155

K čemu mi kurz může být dobrý?

Díky kurzu můžete rozšířit své znalosti v oblasti Vašeho zaměstnání. Pomůže Vám se tedy zlepšit v práci, získat větší přehled v určité oblasti nebo zdokonalit dovednosti, které již máte. Poměrně hodně kurzů se zaměřuje na management, IT a komunikační dovednosti, které jsou v dnešní době velmi žádané.

Kurz Vám také může pomoci v případě, že uvažujete nad změnou zaměstnání nebo změnou svého celkového zaměření. Pokud cítíte, že Vám aktuální práce zcela nesedí, můžete se začít vzdělávat trochu jiným směrem a zjistit, zda je to opravdu ta změna, kterou potřebujete. Možná zvolíte kurz, ve kterém se naučíte psát životopis nebo zlepšíte svůj verbální projev a uspějete na pohovoru, který Vás čeká. Kurzy mohou být také inspirací pro ty, kteří touží po změně, ale nemají jasnou představu, jakým směrem se ubírat. Pomocí kurzů také můžete rozvíjet svoje zájmy jako je fotografování, jazyky nebo zdravý životní styl a spousta dalších.

Jakou formou kurzy probíhají?

Kurzy probíhají pomocí videí, textů k přečtení, úkolů a testů. Na videu učitel kurzu vysvětluje danou tématiku, někdy prezentuje prezentaci, jindy jsou ukazovány rozhovory s odborníky nebo použity animace k pochopení problematiky. Texty bývají nejčastěji zobrazeny přímo v rámci kurzu, někdy je uvedena doporučená literatura s externím odkazem. Úkoly většinou vyplňujete přímo do textového pole kurzu, často hodnotíme i další studenty. Velmi vhodné je se účastnit fóra, které běží ke kurzu. Testy bývají v průběhu a na konci kurzu, bývá na ně několik pokusů a pokud netoužíte po certifikátu, tak se jimi nemusíte tolik stresovat.

Kolik času musím strávit online?

U každého kurzu je uvedena hodinová dotace, tedy počet hodin, kolik Vám kurz zabere týdně. Toho se však nemusíte držet, ale záleží na tom, kolik času Vy sami můžete obětovat. Většinou jsou nastaveny upozornění na konci týdne, ty si však můžete vypnout a pokračovat dle vlastního tempa. Některé kurzy mají danou uzávěrku kvůli získání certifikátu.

Kolik to stojí?

Přihlášení do kurzů a výukové materiály jsou zdarma. To je vlastně idea Coursery, zpřístupnit kurzy, které by jinak byly finančně nebo místem nedosažitelné. Takže můžete celý kurz absolvovat zdarma. V případě, že potřebujete certifikát, tak jeho cena bývá 49 dolarů a obdržíte ho po shlédnutí všech videí a úspěšném absolvování testů. V případě, že certifikát potřebujete, ale nemůžete si ho dovolit, tak můžete zažádat o finanční pomoc, kde vyplníte dotazník a uvedete důvody, proč je pro Vás certifikát důležitý. Já získala certifikát zdarma za překlad daného kurzu do češtiny.

V jakém jazyce můžu studovat?

Stránky jsou v angličtině a stejně tak prakticky všechny kurzy. Ke všem kurzů jsou titulky v angličtině, takže pokud si nejste jistí, zda budete rychle mluvícím učitelům dobře rozumět, tak si je můžete zapnout. V rámci dobrovolnického překládání se překládají některé kurzy do češtiny, tak aby byly dostupné české titulky. Překladatelů však není mnoho a proto je kurzů s titulky zatím minimum.

Musím kurz dokončit?

Ne. Pokud se Vám kurz nelíbí nebo z jiného důvodu nemůžete pokračovat, tak se jednoduše z kurzu odhlásíte. Můžete přijít na to, že kurz není shodný s Vaší představou a studium ukončit. Proto bych řekla, že je poměrně vhodné zaplatit certifikát až ke konci nebo po skončení kurzu, kdy máte myslím 180 dní na koupi certifikace.

Co když se mi kurz nebude líbit?

Pokud se Vám kurz nebude líbit, tak s ním můžete kdykoli skončit. Nebo si můžete vybrat jen kapitoly, které Vás zajímají. Některé kurzy mají na sebe navazující kapitoly, ale nebývá striktně dáno, že byste nemohli přeskočit některá videa. Před začátkem kurzu si projděte jeho úvodní stránku a přečtěte hodnocení ostatních studentů.

Co dělat, když nemám dostatek motivace?

Svou motivaci můžete zvýšit různými způsoby a jistě na každého bude platit něco jiného. Myslím, ale že u každého musí platit to, že si vybere pro sebe zajímavý kurz. Dalším faktorem je určitě sympatie k vyučujícímu a pro Vás vhodná forma studia. Někdo se lépe učí z prezentací, na kterých jsou uvedeny poznámky, někdo raději poslouchá názory odborníku prostřednictvím rozhovorů. Motivací také může být deadline, kdy každý týden musíte projít počtem videí a úkolů. Pokud investujete do certifikátu, pak i to může být formou motivace.

Dobrovolnictví

Ještě bych se ráda dotkla této možnosti. Mnoho lidí díky Courseře získává vzdělávání zdarma a proto je dobrovolnická základna poměrně široká a umožňuje přístup širší a širší veřejnosti. V rámci dobrovolnictví se můžete ubírat dvěma směry. Prvním je se stát mentorem kurzu. Kurzy jsou většinou otevřeny po nějakou dobu a poté opět začínají nový běh. Pokud se Vám v kurzu daří, můžete být osloveni a stát se mentorem pro další běh, kdy pomáháte ostatním, odpovídáte ve fóru. Myslím, že tato funkce je velmi přínosná pro prohloubení znalostí a zlepšení komunikace online.

img_0150

A další formou je se stát překladatelem. Je to poměrně časově náročné, ale žádný deadline Vás netlačí. Sami si zvolíte kurz, který chcete předkládat a můžete se do toho pustit. Pokud si nejste jisti, jak začít, tak napište na forum nebo nechte zprávu koordinátorovi pro daný jazyk. Tato možnost také být přínosem pro ty, kteří hledají nějakou zkušenost s překladem.