Vánoce a dárky

Téma, které člověk slyší prakticky ze všech stran. Dnes když jsem ráno jela metrem, abych nasedla na autobus směrem k rodičům, nestačila jsem se divit, kolik je už před 9 lidí venku. Ale nikdo si s nikým nepovídal, všude jen vystresované tváře a uspěchaný krok.

Opravdu se vánoční doba musí nést v takovém duchu? Já myslím, že ne. Spíše naopak. Měl by to být čas pohody a odpočinku. Napadlo mě sepsat několik věcí, které před Vánoci dělám já, co se týče dárků a musím přiznat, že zůstávám opravdu v klidu 🙂

Pravidlo jednoho dárku

Již několik let máme doma toto pravidlo. Jde jednoduše o to, že máme právo dát jedné osobě pouze jeden dárek nebo 1 dárkovou taštičku, která se většinou nese v určitém duchu. Tohle pravidlo platí pro dospělé, u dětí je to o trochu jiné a tam nadělujeme o něco více. Někdy is daná osoba řekne, co potřebuje a nebo něco vymyslíme. Nakonec tedy opravdu neskončíte s 10 nákupními taškami a nekupujete zbytečné věci, o kterých si ani nejste jisti, zda danou osobu potěší.

img_2429

Plánování dárků

Odvíjí se od prvního pravidla, kdy si jednoduše uděláte seznam a ke každému jménu připadne jedna věc. Snažím se takový přehled udělat na konci listopadu nebo na začátku prosince. Přemýšlím nad tím, co danou osobu těší, čemu se věnuje nebo o čem sní. Nejsem ten typ, co chodí po obchodech a hledá inspiraci, ale občas se nechám inspirovat na internetu nebo YouTube. Je docela dobré mít někde v poznámkách (já používám GoogleNotes) seznam jmen a pokud mě něco napadne i během roku, tak si tam dárek napíšu a použiji ho k narozeninám nebo Vánocům.Často se snažím, aby daná věc byla praktická, ale zároveň, aby se jednalo o něco, co by si daná osoba třeba jen tak sama nekoupila.

Nakupování online

Pokud už mám jasnou představu, tak se snažím to, co jde, koupit online. Ušetří to opravdu dost času a především nervů. Když se teď před Vánoci vydám třeba jen nakupovat potraviny, je všude opravdu strašně lidí a nedokážu si představit, že bych sháněla dárky. Takže co jde, tak kupuji online od kosmetiky přes vína až po nábytek.

Zde je několik tipů, kde se dají nakoupit hezké dárky:

ZOOT

BIOO

LA CAVE D’ADREIN

FOTOLAB

NEOLUXOR

Originální balení dárků

Letos jsem se do takové balení pustila poprvé a musím přiznat, že je to opravdu příjemná práce. Spíše je to tedy činnost pro ty kreativnější, ale ve výsledku nemusíte být nijak extra zruční. Manuální práce je ve skutečnosti velmi relaxační. O to více, pokud jste u toho kreativní a zároveň to děláte proto, abyste potěšili své blízké. Pokud dárky zabalíte o něco dříve současně slouží jako vánoční dekorace.

Je dobré pořídit si obyčejný, hnědý, balící papír, několik stužek, barevných čtvrtek a lepidlo. Myslím, že zbytek jako propisky, izolepu a nůžky doma najdete. Potom se můžete nechat inspirovat na Pinterest nebo Googlu a přidat i svoji fantazii.

wraping

wrapping2

Tipy na tak trochu jiné dárky

Tento poslední bod se týká trochu jiných dárků, kdy jejich tvorba přinese něco i Vám samotným.

Fotokalendář

Řekla bych, že již několik let jsou tyto kalendáře velmi oblíbené. Myslím, že je to výborný dárek pro prarodiče. Někdy je ale už všech těch známých tváří až moc a kalendáře vypadají pořád podobně. Zkuste třeba jeden rok vybrat fotografie krajiny a nebo přímo nafoťte kalendář s určitou tématikou. I procházení fotografií může být příjmně strávený čas.

Napište dopis

Nejde jen o obyčejný dopis, ale o velmi osobní dopis, který napíšete někomu blízkému. Napište mu nebo jí, čeho si na nich ceníte, za co jste jim vděčni, v jakých životních situacích si na ně vzpomente, v čem jste jim podobní, na jakou událost s nimi nikdy nezapomenete nebo jim jednoduše poděkujete za něco, co nemusí být lehké říct. Myslím, že vyjádření vděčnosti a lásky, je velmi hezký dárek a každý, kdo se rozhodne takový dopis napsat, bude přeci jen o trochu šťastnější. Připravte si čaj, pusťte koledy a začněte psát. Myslím, že až dopis dopíšete, tak budete mít opravdovou vánoční náladu.

letter

letter2

Darujte věci, které nepotřebujete

Než jsem se pustila do úklidu šatníku v rámci trochu minimalističtějšího přístupu k životu, tak jsem si rozhodně nemyslela, kolik nepotřebného opravdu mám. Když jsem ale ve výsledku vyčlenila několik tašek s oblečením a odnesla je do sběrných kontejnerů, nejenom jsem ve svém bytě měla najednou více prostoru, ale věci, které jsem nepotřebovala, teď mohou udělat radost někomu jinému. Do sběrných kontejnerů můžete dávat čisté oblečení, obuv, ale třeba i hračky. Je také dokázáno, že lidé, kteří darují charitě nebo na jiné dobré účely, jsou šťastnější.