Nevypusť duši

O projektu Nevypusť duši jsem se dověděla, asi jako většina, na facebooku a jejich filosofie mne velmi zaujala. Jedná se o projekt především pro mladé lidi, informuje, vzdělává, boří mýty a snaží se změnit povědomí o psychických problémech.

Řekla bych, že představa většiny lidí o těchto potížích je v dnešní době zkreslená, plná předsudků a je výborné, že se tomu někdo takto aktivně věnuje. Proto jsem se vydala i na jednu z jejich přednášek.

Mezi své cíle si Nevypusť duši klade informovat mládež a mladé lidi jelikož je tato skupina nejvíce ohrožena vznikem nějaké duševní choroby. Edukace o psychohgyieně je stejně tak důležitá, dobře možná i o trochu více, jako péče o fyzické tělo. Téma je v dnešní době téměř všude diskutované a dobře známé, ale je hodně obecné, a málokdo se o sebe opravdu stará z této stránky. Nevypusť duši zpracovali několik tipů, jak o sebe pečovat. Více tady: Psychohygiena

Velmi zajímavá myšlenka, která je dle mého velmi důležitá, je samotné rozhraní mezi fyzickou a duševní nemocí. Které prakticky není, vzhledem k tomu že se mění chemické poměry v mozku nemocného, stjeně tak jako by nastala změna u zánětlivých onemocnění. Řekla bych, že toto může otevřít oči mnoha z nás a pomoci pochopení toho, že se nejedná jen o slabou vůli, ale že tito lidé jsou opravu nemocní a nemusí se oni ani jejich okolí za to stydět.

Dále se mi líbil poznatek o posttraumatickém růstu kdy to, že si projdete nějakou zkušeností s duševní nemocí má ve výsledku pozitivní vliv na Váš osobní rozvoj. Velmi důležité pro osobu samotné, ale i pro jeho nebo její okolí, nejen blízké, ale i třeba budoucího zaměstnavatele.

Pracuji ve zdravotnictví a často se setkávám s tím, že duševní zdraví jde tak nějak stranou. I z preventivního hlediska daleko více dbáme na to, abychom se nenachladili nebo dbali na dostatek pohybu pro zdravější záda. Řešíme daleko více fyzické potíže a ty psychické často ignorujeme nebo je jen přejdeme, aniž bychom o nich více hovořili. Myslím, že je třeba více informovat i lidi, kteří pracují ve zdravotnictví, abychom byli v celkové léčbě úspěšnější a dařilo se nám lidi dělat zdravější a šťastnější.

Nehledě na to, jak jsme kdo vytížení, bychom si měli udělat každý den nějaký ten čas pro sebe a na to, abychom o sebe pečovali a byli chvíli jen sami se sebou nebo udělali něco pro sebe. Každý je v dnešní době zaneprázdněný a často se zastaví, až když je něco špatně. Pokud to uděláme ale dříve, tak budeme úspěšnější, výkonnější a budeme daleko blíže svým cílům než se ve výsledku může zdát. Ubrat půl hodiny práce denně a věnovat ho sobě může přinést opravdu hodně a posunout nás vpřed.

Vydejte se na stránky Nevypusť duši, stojí vážně za to!

SAMSUNG CAMERA PICTURES