V tomto článku se nechci pouštět do žádné recenze, ale ráda bych jen uvedla několik faktů z tohoto dokumentu. Myslím, že shlédnutí stojí za to a může otevřít oči mnoha z nás.

Alespoň nás přiměje na chvíli přemýšlet o tom, jak žijeme nejen jako jedinci ale jako celá společnost. Celý dokument provází jedno velké téma a tím je CUKR. Ke shlédnutí na Netflix.

Proč “Jíst méně, více se hýbat” zcela nefunguje?

Názor posledních desítek let je, že hledáme jakousi rovnováhu mezi příjmem a výdejem kalorií. “Jste tlustí?, tak to jste asi líní a je to vlastně Vaše chyba.” Ale za několik posledních let se zdvojnásobil počet lidí, co cvičí. Avšak zároveň se zdvojnásobil počet obézních. Vypadá to, že fitness revoluce, jde po boku nárůstu počtu obézních. Pokud je člověk na vysokokalorické stravě každý den, pak návštěva fitness centra několikrát týdně bohužel stejně stačit nebude.

Cvičení a více cvičení není záruku úspěchu a toho, že se Vám podaří snížit Vaši hmotnost.

Je energetická rovnováha výmysl. V dokumentu se uvádí, že není kalorie jako kalorie (pozn. tady si trošku dovolím zasáhnout, každá kalorie se v těle nechová zcela stejně vzhledem k tomu, v jakém složení ji konzumujeme, např. Společně s vlákninou, ale jinak je to chemicky nadále ta samá kalorie). Jídlo bychom měli brát jako komplexní a soustředit se na složení a ne jen na počet kalorií.

Potravinářské společnosti velmi často financují výzkum. Příkladem je výzkum, který vypovídá o tom, že sladké nápoje nemohou být spojeny s výskytem obezity. Sponzor? Coca Cola. Naproti tomu nezávislý výzkum říká: Sladké nápoje zvyšují risk obezity o 60% a výskyt cukrovky (diabetu mellitu 2 typu) o 22%. Dále bylo zjištěno, že cigarety stejně tak jako určitá jídla, způsobují rakovinu.

Není to o genetice!

Výskyt diabetu 2. typu           Rok                             Počet dospívajících v USA s cukrovkou

                                                      1980                                                 0

                                                      2010                                                 57638

V roce 1977 měly být Cíle ve stravování Američanů, tlakem k průmyslu však došlo k přepsání a snížení příjmu bylo vymazáno.

V 80. letech se začal rozmáhat trend nízkotučných potravin, které sice byly téměř nebo zcela bez tuku, ale ve výsledku obsahovaly dvojnásobek cukru. Na etiketách vidíme 0% tuku, ale už se na nich nepíše “Zdojnásobili jsme množství cukru”. Cukr zvyšuje hladinu inzulinu v krvi, cukr se ukládá do tukových zásob a inzulin blokuje v mozku signál o tom, že jsme plní (následně se cítíme hladoví a mrzutí).

Výhrou nejsou ani umělá sladidla. Mozek si myslí, že má cukr a tak se zvyšuje chuť a ve výsledku jíme více.

V dnešní době spíše cukr než tuk vede k obezitě.

Zajímavost: výzkum prováděný na krysách závislých na kokainu ukázal, že ze 43 krys si 40 vybralo vodu s cukrem oproti 3, které pily vodu s obsahem kokainu.

V roce 2002 WHO (Světová zdravotnická organizace) vydala zprávu o tom, že cukr je hlavním původcem metabolického syndromu a jeho příjem by neměl převýšit 10% z denního příjmu. Bushova administrativa však této zprávě dala stopku s tím, že pro průmysl by to bylo příliš přísné a pohrozila pozastavit 406 milionů dolarů z USA pro WHO. V dnešních doporučeních je nakonec množství cukru 2,5x vyšší než v původní zprávě.

Potraviny se sníženým množstvím kalorií mají pořád stejně cukru.

TOFI = hubený navenek, tlustý uvnitř. Tuk v oblasti vnitřních orgánů u lidí s norální váhou je předpokladem pro vznik cukrovky.

Pozn. Dokument je postaven na datech získaných v USA a samozřejmě se liší pro různé země. Trend je stejný téměř všude.