Power Posing 

Jeden z mých oblíbených TED Talks je tento od Amy Cuddy, který mi i z hlediska držení těla ve fyzioterapii hraje do karet. Celkově to muže být další důvod a motivace, proč myslet na správně držení těla. Určitě stojí za shlédnutí a pokud váháte, zda obětovat několik minut, tady je pá informací, které by vás mohly přesvědčit. 
Změna postury, tedy držení těla, na 2 minuty má vliv na náš psychický stav a může pozměnit přístup k mnoha věcem v našem životě, například můžeme být úspěšnější v pracovním životě.
Vide ke shlédnutí zde: Power Posing

Řeč těla je přeci jen řeč, a tedy i způsobem komunikace, má vliv na naše okolí, ale i na nás samotné

Může se stát, když pouze “předstíráme” gesto ukazující sílu, vítězství a podobně, že nás toto ovlivní natolik, že se nakonec budeme cítit stejně, jak naše gesta vypadají

Takzvané powerful (mocné) pozice zaujímají sebevědomí a optimističtí lidé, kteří myslí abstraktně, více riskují a bylo zjištěno, že mají vyšší hladinu testosteronu a nižší hladinu kortizolu, hormonu, který stojí za našim stresem

Tělo a jeho řeč může formovat náladu a to jak vnímáme sami sebe

Výzkum, při kterém lidé prováděli powerful pozice po dobu 2 minut, ukázal, že tito lidé se cítí lépe, více riskují, zvyšuje se u nich testosteron a kortizol se snižuje o 25%. Naopak ti, co praktikovali pozice, v kterých se spíše krčili, měli hladinu kortizolu o 15% vyšší.

Powerful pozic můžeme využít při sociálních interakcích, mluvení na veřejnosti nebo při pracovním pohovoru (ne však přímo v dané situaci, ale před ní)

Fake it ‘till you become it – Hrajte to, dokud se tak opravdu nestane

img_0215

Tip: moje oblíbená Power Pose je ta s rukama v bok a nejlépe se mi provádí, pokud mám výhled někam ven nebo do přírody. Občas ji využiji i v rámci fyzioterapie, spíše jako korekci správného držení těla. I když to u Power pozici není nutné, tak u pacientů kladu za důležité rozprostřít váhu stejně po obou chodidlech, napřímit záda a hledět přímo vpřed. Takže tak nějak skrytě působím i na psychiku pacienta, což je ve většině případů opravdu vhodné.