Fyzioterapie u lidí s nadváhou a obezitou*

(*nadváha a obezita způsobena zvýšeným příjmem kalorií).

Ve většině článcích o obezitě se dočteme o rizicích, která přináší. Od kardiovaskulárních nemocí, přes respirační obtíže až po následky, které ponechává na myoskeletálním systému. Přece jen lidské tělo, stejně jako kterýkoli jiný materiál, má určitou odolnost, a pokud toto překročíme, musí to přeci mít následky. Pokud na most s určitou nosností najede automobil s hmotnostní o něco vyšší, zhorší se statika mostu a postupně bude docházet k jeho zborcení, pokud toto budeme opakovat. A něco podobného se děje v našem těle. Klouby a páteř opravdu nejsou z ocele, mají poměrně dobrou nosnost, ale ne nekonečnou.

Potom navstává otázka, zda je na místě začít s fyzioterapii u člověka s vyšším stupněm nadváhy či obezity. Já myslím, že má. Avšak přijde mi, že až příliš často zapomínáme na tento váhový faktor. Pacienti obchází různý počet terapeutů, vyzkouší sadu různých technik a cvičení, ale nic nepomáhá. To může mít několik příčin, avšak v případě vyšší tělesné hmotnosti by řešení mohlo být jednodušší než se zdá. V dnešní době se ve fyzioterapii objevuje nepřeberné množství přístupů, ale možná se trochu odvracíme od přirozenosti. To že naše tělo prostě není stavěné na nadbytečných 30 kilo. Z toho, jak věcí vidím dnes, je pro mě nejlepší volit takový přístup, který pacientovi uleví od aktuálních obtíží a bude preventivně působit do budoucna, což jednoznačně snížení hmotnosti je.

Samozřejmě záleží na diagnóze daného pacienta, ale pokud se jedná o chronický stav s více méně pomale zhoršujícími se obtížemi, mohli bychom zařadit postupy ke zvýšení fyzické kondice a snížení tělesné hmotnosti. Pokud má pacient navíc problémy s vysokým krevním tlakem, zvýšenou glykémii, cholesterol LDL, přináší úbytek na váze další značné benefity.

Pokud již BMI přejde do zóny obezity, měli bychom být opravdu na pozoru. Pravděpodobně se v této fázi bude jednat o závislost jídle. Takže spolupráce při snižování hmotnosti může být komplikovaná, jelikož jídlo se stává drogou. Doslova. Pomocná může být spolupráce psychologa či psychoterapeuta. Náhled společnosti na takovouto pomoc je částečně nadále vnímán poměrně negativně, ale o tom zase někdy jindy. Jistě dalším velmi přínosnou částí procesu zbvování se nadbytečných kilogramů je návštěva nutričního terapeuta.

IMG_1508

Obecně si myslím, že nadváha a obezita je stále vnímána jako jakási norma a ne jako zdravotní problém. Přebytečná kila jsou omlouvána. Z pohledu pacienta je to i pochopitelné, avšak z pohledu zdravotního personálu, který je o dané problematice dostatečně informován, je toto znepokojující. Jsem zvědavá, zda bude do zdravotnictví zaveden nějaký systém, jak si s tímto problémem (dle Světové zdravotnické organizace se jedná o “globální epidemii”) poradíme. Myslím, že je na čase s tím něco provést.