Stanford Introduction to Food and Health

Stanford Introduction to Food and Health je kurz na platformě Coursera.com, na které můžete najít plno on-line kurzů z univerzit po celém světě zdarma, a tak trochu můžete rozšířit obzory, prohloubit znalosti a možná Vám některý z kurzů pomůže v profesním životě.


Teď ale k samotnému kurzu o jídle a zdravé výživě. Jedná se o velmi povedený kurz pod vedením Mayi Adam. Kurz je velmi přehledný, zábavný a není těžké ho dokončit. Kurz je konstruován pomoci video záznamu, krátkých rozhovorů a video animací, které jsou názorné. Průběh výuky je rozdělen do 5 týdnů, kdy týdenní porce je kolem 1 hodiny, ale rychlost kterou kurzem projdete je čistě na Vás. Kdykoli se můžete k videím vrátit.

Některé kapitoly jsou spíše teoretičtějšího charakteru a seznamují se složením cukrů, tuku a bílkovin. Především u tuků je dobré se všimnout rozdíly mezi nasycenými, nenasýcemi a trans tuky a co se vlastně pod těmito názvy skrývá. V kapitole o bílkovinách je poté velmi zajímavé srovnání živočišných  rostlinných tuků a zdroje omega 3 kyselin. Trochu i o tak často diskutovaných živočišných a rostlinných zdrojích bílkovin. A jako velmi pomocné nalézám kapitoly doporučující, jak číst etikety potravin a také to jak nakupovat. Překvapilo mne, jak jsou vlastně budovány supermarkety a jak se nás obchodníci snaží zaujmout. 

IMG_1432

Kurz se mi i líbí z toho důvodu, že nic striktně nezakazuje, spíše se snaží navést na umírněnost a kvalitu konzumovaných potravin. Přistupuje ke změně ke zdravějšímu životnímu stylu pomocí menších změn než přísných pravidel, které by nebylo možné dodržet.

Na konci kurzu je několik videí, kdy jejich shlédnutí je dobrovolné, ale může být inspirací pro vyzkoušení něčeho nového. Vzhledem k tomu, že jeden z Mayi synů má bezlepkovou dietu, jsou připravovaná jídla bezlepková. Ale samozřejmě se dají připravit i v lepkové variantě. Recepty jsou jednoduché, rychlé a chutné.

IMG_1428

Pokud se odhodláváte k menší či větší změně životního stylu ze zdravotních důvodů nebo čistě z vlastní vůle, tak mohu tento kurz jen doporučit. Z mého pohledu je mi přínosem i v práci, kde mohu rady a tipy předávat dál. Na stránkách nyní naleznete i možnost spuštění českých titulků (feeling a little proud), takže Vám již opravdu nic nestojí v cestě.

Kurz naleznete zde: Přejít na info o kurzu